Koncertem zespołu Tęgie Chłopy rozpoczęły się w piątek dwudniowe obchody 80. rocznicy powstania Instytutu Polskiego w Budapeszcie. Przyjaciołom i zasłużonym partnerom instytucja wręczyła okolicznościowe plakietki.
„Możemy powiedzieć, że jest to miejsce magiczne, bo to centrum polskości, polskiej kultury, polskiej tradycji, polskiej historii na Węgrzech. Stąd promieniujemy na cały kraj” – zaznaczył w przemówieniu polski ambasador Jerzy Snopek.
Zebrani uczcili minutą ciszy pamięć ofiar środowej katastrofy - zatonięcia statku wycieczkowego na Dunaju - w której zginęło co najmniej 7 osób, a 21 nadal jest poszukiwanych. Jeden utwór poświęcił ofiarom i ich bliskim także zespół Tęgie Chłopy.
W piątek przewidziano koncerty na plenerowej scenie ustawionej przed Instytutem. Po Tęgich Chłopach zagra zespół Sztywny Pal Azji, a na późny wieczór zaplanowano projekcję polsko-austriackiego filmu niemego „Kult ciała” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.
W uroczystości wzięli udział polscy dyplomaci, przedstawiciele władz węgierskich, w tym MSZ i stołecznego samorządu, przedstawiciele węgierskiej Polonii, miłośnicy Polski i wszyscy zainteresowani.
Wśród licznych osób wyróżnionych tytułami przyjaciela lub zasłużonego partnera Instytutu Polskiego znaleźli się m.in. działacze polonijni – w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay i szefowa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski – jak i zaprzyjaźnieni Węgrzy, np. historyk zajmujący się polsko-węgierskimi kontaktami Miklos Mitrovits.
Na sobotę przygotowano warsztaty animacji dla dzieci, salę zabaw, a także możliwość zapoznania się z polskim umundurowaniem i uzbrojeniem. Te ostatnie przedstawi grupa rekonstrukcji historycznej Legion Wysockiego.
Instytut Polski w Budapeszcie powstał 24 maja 1939 r., na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej i działał aż do 1944 r., kiedy Węgry zostały najechane przez wojska niemieckie. Działalność wznowił po zakończeniu wojny.
Dokładnie w 80. rocznicę jego powstania otwarto w Instytucie wystawę plakatów wykonanych przez polskich i węgierskich artystów specjalnie z tej okazji.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mc/