W ramach 100-lecia urodzin Józefa Szajny w piątek z inicjatywy Pracowni Dokumentacji Teatru Instytutu Teatralnego (IT) im. Z. Raszewskiego w Warszawie uruchomione zostało Wirtualne Archiwum Józefa Szajny – podaje PAP dział promocji i komunikacji IT
"Nadrzędnym celem projektu jest digitalizowanie, porządkowanie i prezentowanie prac Józefa Szajny – reżysera, scenografa, autora scenariuszy, malarza, grafika, teoretyka, pedagoga i dyrektora teatru" - czytamy w przesłanej informacji.
Jak wyjaśniono, Wirtualne Archiwum Józefa Szajny "obejmuje dokumentację jego wszechstronnej działalności – nie tylko teatralnej (zdjęcia, recenzje, plakaty, programy przedstawień), lecz także plastycznej (collages, rzeźby, assemblages, rysunki) – oraz jego prace teoretyczne". "Dzięki uprzejmości spadkobierców artysty w Wirtualnym Archiwum znalazły się również nieznane i niepublikowane dotychczas dzieła" - dodano.
Na stronie internetowej odnaleźć można: 81 programów teatralnych, 32 plakaty i afisze, 95 spektakli z informacją o obsadzie i realizatorach, 640 fotografii z przedstawień, 517 prac plastycznych (rysunków, kolaży, asamblaży, karykatur), 92 projekty scenografii i kostiumów, obszerny tekst biograficzny autorstwa Agnieszki Berlińskiej, 323 pozycje w kalendarium życia i twórczości Józefa Szajny, 10 tekstów teoretycznych autorstwa Józefa Szajny, 13 tekstów z cyklu "Szajna o sobie", 10 tekstów z cyklu "Inni o Szajnie".
Zdigitalizowane i uporządkowane prace artysty obejrzeć można na stronie: www.jozefszajna.pl.
Zapowiedziano, że prace nad powiększaniem zasobów Wirtualnego Archiwum przewidziano na lata 2022–24. Wyjaśniono, że kolejny etap rozbudowy zakłada m.in. udostępnienie dokumentacji audiowizualnej i materiałów dotyczących recepcji zagranicznej prac artysty oraz zaprezentowanie portretu Józefa Szajny nie tylko jako artysty, lecz także dyrektora teatru.
Za koordynację i prace merytoryczne odpowiada Monika Żytkowiak. Współpraca redakcyjna: Monika Krawul. Opieka merytoryczna - dr Mateusz Żurawski.
Wirtualne Archiwum Józefa Szajny powstało dzięki dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerami projektu są: Muzeum Śląskie w Katowicach, Teatr Studio w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Muzeum Karykatury w Warszawie.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/