Rozstrzygnięto konkurs na Operatorów programu Przestrzenie Sztuki Teatr 2024-2025. Wyłoniono 5 ośrodków, które otrzymają 450 tys. zł rocznie na realizację działań artystycznych, które rozpoczną się 1 czerwca - poinformowała PAP Kamila Paprocka-Jasińska z działu komunikacji Instytutu Teatralnego.
"Zgodnie z założeniami programu Przestrzenie Sztuki Teatr wyłonionych zostało pięć ośrodków, które otrzymają w tym i kolejnym roku po 450 tys. zł na realizację programów zawartych we wnioskach konkursowych" - czytamy w przesłanej informacji.
O wyborze Operatorów decydował zespół w składzie: Kinga Chabiera (Instytut Teatralny), Jadwiga Majewska (Instytut Teatralny), Patryk Pawelec (MKiDN), Kacper Gugała (ekspert niezależny) i Waldemar Raźniak (ekspert niezależny).
"Spośród nadesłanych zgłoszeń postanowiono wybrać następujące ośrodki: Fabryka Sztuki w Łodzi, Teatr Figur (Fundacja Działań Twórczych w Krakowie), Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz Teatr Lubuski w Zielonej Górze" - napisano.
Jak zaznaczono, "według przyjętego w tym roku regulaminu przy ocenie wniosków brane były pod uwagę następujące kryteria: zgodność przedstawionych programów z założeniami Przestrzeni Sztuki, uwzględnienie w nich potrzeb lokalnych artystów, specyfiki regionu, dotychczasowe doświadczenie wnioskodawcy, lokalizacja jego siedziby oraz pozostające w jego dyspozycji zasoby infrastrukturalne". "Ocena uwzględniała bardzo ważny dla programu regionalny aspekt – zwrócenie uwagi na lokalne środowiska artystów niezależnych, sytuację finansową i infrastrukturalną instytucji teatralnych w poszczególnych regionach, dostępność sztuki teatru" - napisano.
Łącznie 12 ośrodków wysłało zgłoszenia do obecnej edycji programu.
Program realizowany jest od 2020 r. przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jak wyjaśniono, "założeniem programu Przestrzenie Sztuki Teatr jest tworzenie we współpracy z lokalnymi instytucjami, przy wsparciu samorządów i w oparciu o istniejącą infrastrukturę, centrów rozwoju sztuki teatru, w ramach których realizowane będą działania artystyczne, edukacyjne i popularyzatorskie". "Pracować w nich powinni być przede wszystkim artyści niezależni i absolwenci szkół artystycznych. Celem tak powstałych +przestrzeni sztuki+ jest zwiększenie dostępności teatru w jego rozmaitych formach, a także jego popularyzacja, szczególnie w regionach dotychczas pod tym względem defaworyzowanych" - czytamy w informacji.
Koordynatorką projektu z ramienia Instytut Teatralnego jest Jadwiga Majewska.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/