Kultura i sztuka po 1989 roku

19.06.2019

Irańczyk z Grand Prix Konkursu na Rysunek Satyryczny

Irańczyk Mohammad ali Khalaji wygrał XXI Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny organizowany przez bibliotekę wojewódzką w Zielonej Górze. W tym roku rysownicy mierzyli się z „teatrem” - takie było hasło przewodnie konkursu.

„Wygrała praca od strony plastycznej skromna - czysty czarno-biały rysunek tuszem. Przedstawia rozchyloną kurtynę teatralną i na białym tle parę czarnych oczu obserwującą widownię. Kurtyna i oczy sugerują kobietę. Po powtórnym przyjrzeniu się widzimy kaptur Ku Klux Klanu. Praca ma odniesienie polityczne: autor z Iranu, nawiązania do państwa policyjnego, dyktatury oraz braku wolności i wolności wypowiedzi, także w teatrze” – powiedziała PAP sekretarz Konkursu Maria Radziszewska.

Pierwszą nagrodę konkursową zdobył Władimir Kazanewski (Ukraina), drugą uhonorowano Nikę Jaworowską-Duchlińską (Polska). Trzecia nagroda trafiła do Pawła Kuczyńskiego z Polski.

Zdobywca Grand Prix dostanie 5 tys. zł oraz statuetkę; zwycięzcy pozostałych trzech nagród odpowiednio do zajętych miejsc: 4 tys., 3 tys. i 2 tys. zł.

W tym roku do konkursu zgłosiło się 159 autorów z 31 krajów, nadsyłając 441 rysunków. Najliczniej udział w konkursie wzięli rysownicy z Polski, Rumunii, Ukrainy, Iranu, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Niemiec.

„W naszym konkursie bierze udział elita światowego rysunku satyrycznego. Konkurs znany jest na całym świecie, ma długoletnią historię. Tegoroczny konkurs charakteryzują prace o wymowie filozoficzno-refleksyjnej. To także ostra satyra w odniesieniu do teatru politycznego, sytuacji politycznej na świecie, roli teatru w naszym życiu, dosłownie i w przenośni. W czołówce znalazły się prace wysmakowane plastycznie, rysunki tuszem, pastele, akwarela" – powiedziała Radziszewska.

Wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi we wrześniu. Zostanie również opublikowany katalog z najlepszymi pracami.

„Przed nami rozstrzygnięcia w kwestii nagród specjalnych, ufundowanych przez instytucje i sponsorów. O decyzjach poinformujemy niebawem” – dodała Radziszewska.

Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie przyciąga uczestników z kilkudziesięciu krajów świata, którzy nadsyłają łącznie kilkaset rysunków. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1986 r. W konkursie udział biorą udział zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Organizatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Celem konkursu jest krzewienie poczucia humoru, propagowanie uśmiechu i dystansu wobec siebie, innych i rzeczywistości. Ma gwarantować doskonałą zabawę, ale zarazem ma być źródłem refleksji nad życiem – wskazali organizatorzy. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ mabo/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL