Kultura i sztuka po 1989 roku

03.04.2019

J. Sellin: ministerstwo kultury nie przewiduje zmian w finansowaniu ECS

Ministerstwo kultury nie przewiduje zmian w zasadach dofinansowania ECS - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Nawiązując do debaty "Jeden partner/ka przez całe życie, czy co tydzień jeden/jedna?", podkreślił, że ocenę czy dobrze się dzieje w ECS zostawia Polakom.

"Uważałem, że jako osoba w ministerstwie kultury, która nadzoruje instytucje muzealne powinienem zareagować" – powiedział w środę w programie TVP 1 Jarosław Sellin. Wyjaśnił, że wysłał list do dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku z pytaniem czy taka debata organizowana przez środowiska LGBT musiała odbyć się akurat w rocznicę śmierci Jana Pawła II, 2 kwietnia.

Nawiązując do tematu debaty powiedział: "to jest jakiś dylemat tych środowisk, ja tylko pytam czy to jest dylemat do publicznej dyskusji". "Porozmawiajcie sobie o tym w warunkach prywatnych, w swoim klubie. Ale w ECS z tym dziedzictwem, również duchowym. Przypominam, że duchowym ojcem Solidarności był Jan Paweł II, a patronem, męczennik ksiądz Popiełuszko. Wyraziłem wątpliwości co do takiej debaty, akurat w tym dniu" – dodał.

Wyjaśnił również, że otrzymał odpowiedź od dyrektora ECS. Znalazła się w niej informacja, że "istnieje taki program wewnątrz ECS, który nazywa się +Solidarność codziennie+. W ramach programu kierownictwo zastanawia się, kto jest dzisiaj godny solidarnościowych reakcji. Uznano, że trzeba się z troską i solidarnością pochylać na środowiskiem LGBT, bo one rzekomo są w Polsce prześladowane. Ja tego nie dostrzegam, ale być może środowisko to dostrzegło”. „Okazało się, że regularnie organizowane są debaty o dylematach tegoż środowiska. Zostawiam Polakom ocenę czy dobrze się dzieje w ECS" - stwierdził.

Sellin przypomniał też, że ESC jest finansowane przez trzy podmioty władzy publicznej: Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "My umówiliśmy się na dofinansowanie 4 milionami złotych rocznie. Nie przewiduję tu zmian" - powiedział.

Odniósł się również do obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., które chce zorganizować w Gdańsku - m.in. na placu Solidarności - grupa prezydentów największych polskich miast.

"Przypominam, że na placu Solidarności znajduje się pomnik poległych stoczniowców w grudnia 1970 roku. Ze zdumieniem czytam, że władze samorządowe Gdańska i wielu miast, gdzie rządzi PO albo jej sojusznicy, chcą w tym miejscu, wokół pomnika, zbudować stół, usiąść i podpisać jakieś deklaracje polityczne" - skomentował.

Podkreślił, że to zdumiewający pomysł, który profanuje to miejsce. "Słusznie zareagowała Solidarność, która nie chce do tego dopuścić" – powiedział. Dodał również, że "musimy pamiętać, że 4 czerwca świętujemy wolę wyrażoną przez Polaków: nie chcemy władzy komunistów. I to świętujmy". (PAP)

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL