To nie jest nagroda dla jednego człowieka, tylko dla całej drużyny, która tworzy teatr w Legnicy; stworzyliśmy tam osobny świat - powiedział reżyser Jacek Głomb, który odebrał w poniedziałek Nagrodę im. Zygmunta Huebnera "Człowiek Teatru".
"Legnica to nie jest jeden człowiek, to jest drużyna, która od wielu lat tworzy ten teatr. To, co nazywamy zespołowością, drużynowością, wspólnotą w teatrze jest bardzo bliskie temu, o czym pisał (Zygmunt) Huebner" - powiedział reżyser teatralny i filmowy Jacek Głomb, który w poniedziałek odebrał nagrodę im. Huebnera "Człowiek Teatru"; piąta edycja wydarzenia odbyła się w warszawskim Teatrze Powszechnym.
Nagroda przyznawana jest corocznie za aktywność zgodną z myślą i działaniem Zygmunta Huebnera - aktora, reżysera, pedagoga, pisarza i dyrektora teatrów - a także propagowanie i przypominanie tych idei oraz wyrażanie ich w pracy twórczej. Najważniejsze z nich to m.in. zwracanie społecznej uwagi na "trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej" czy promowanie wartości takich jak zawodowa rzetelność, uczciwość czy wszechstronność.
Honoruje się nią artystów, których praca przyczynia się do rozwoju lub ewolucji teatru, a także do poszerzenia wiedzy na jego temat; "wizjonerów teatru, ludzi, dla których teatr jest sensem życia, którzy są autorytetami w jego dziedzinie".
Laureat tegorocznej edycji przypomniał, że dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy jest już od 24 lat. "Dzięki temu, że jesteśmy tam tyle lat, zbudowaliśmy tam pewne imperium, czyli pewien świat osobny, świat wartości i to - myślę - bardzo ważne" - powiedział Głomb. Zwrócił uwagę także na wartość tego miejsca - "wspaniałego, fenomenalnego, popękanego miasta z wielokulturową, wielonarodową historią". "Nie wszędzie taki teatr można robić; tu się spotkało kilka ważnych spraw - spotkało się miasto z ludźmi, którzy chcą opowiadać jego historię" - zaznaczył artysta.
Wyróżnienie przyznaje Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Huebnera, a honorowy patronat nad nagrodą objął wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, którego podczas poniedziałkowej uroczystości reprezentowała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
Jacek Kazimierz Głomb urodził się w 1964 r. w Tarnowie. W 1987 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1992 r. studia z zakresu reżyserii i dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
Jest autorem licznych spektakli teatralnych, min. w teatrach w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim, które wystawiano także za granicą. Jego "Ballada o Zakaczawiu" zwyciężyła w VII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a za jej wyreżyserowanie Głomba uhonorowano w 2002 r. nagrodą reżyserską im. Konrada Swinarskiego, przyznawaną przez Miesięcznik "Teatr". Za inscenizację "Otella" otrzymał z kolei laur dla najlepszego reżysera X Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w 2006 r., a za "Zabijanie Gomułki" - nagrodę reżyserską XIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Głomb jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Miasto", którego dwie edycje - w 2007 i 2009 r. - odbyły się w Legnicy. W 2008 r. z kolei wyreżyserował swój debiutancki film fabularny pt. "Operacja Dunaj", który premierowo pokazywano na festiwalu w Karlowych Warach.
Za swoją działalność Głomba honorowano Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, a także Nagrodą Obywatelską Unii Europejskiej.
Patron nagrody - Zygmunt Huebner (1930-1989) - był aktorem, reżyserem, pedagogiem, pisarzem i dyrektorem teatrów. Na początku lat 60. objął funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wybrzeże w Gdańsku; zapraszając do współpracy m.in. Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę, Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobielę uczynił z Wybrzeża najgłośniejszy poza stolicą teatr.
W 1963 r. rozpoczął budowanie kolejnej sceny - Starego Teatru w Krakowie, jednak ingerencje ówczesnych władz w repertuar zmusiły Huebnera do złożenia dymisji. Następnie podjął się budowy nowego zespołu Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie stworzył swoje najgłośniejsze przedstawienia. Teatr ten nosi obecnie jego imię.
W kapitule tegorocznej edycji nagrody jego imienia zasiedli członkowie rady Fundacji im. Huebnera: Barbara Borys-Damięcka, Ewa Dałkowska, Joanna Huebner-Wojciechowska, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Stanisław Radwan, Jacek Sieradzki, Allan Starski, a także laureaci poprzednich edycji - Anna Augustynowicz, Piotr Cieplak, Jan Englert i Jerzy Trela.(PAP)
autorzy: Nadia Senkowska, Grzegorz Janikowski
nak/ gj/ itm/