"Jack Strong" Władysława Pasikowskiego i "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy to dwa polskie filmy, które wezmą udział w konkursie rozpoczynającego się w piątek Brukselskiego Festiwalu Filmowego. Będzie je można obejrzeć w czwartek podczas Polskiego Wieczoru Filmowego.
Gośćmi specjalnymi wieczoru zorganizowanego przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE we współpracy z Instytutem Polskim w Brukseli będą aktorzy: Anna Nehrebecka, odtwórczyni roli lekarki w filmie Pieprzycy, oraz Krzysztof Pieczyński, który w thrillerze Pasikowskiego wcielił się w postać Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy prezydenta USA Jimmy'ego Cartera.
Polski Wieczór Filmowy w ramach festiwalu filmowego w Brukseli odbędzie się już po raz czwarty; pierwszy taki pokaz odbył się w 2011 roku. "Pomyślany został jako wieczór, który miał towarzyszyć polskiej prezydencji. Okazał się wielkim sukcesem, tak wielkim, że trzeba było zmieniać salę, bo pierwotnie przeznaczona na niego sala mogła pomieścić tylko 400 osób" - powiedziała PAP Ewa Haczyk ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.
Pokaz polskich filmów odbędzie się w centrum kultury Flagey. "Dyrektor brukselskiego festiwalu Ivan Corbisier przyzwyczaił, że polskie filmy przychodzi oglądać bardzo dużo osób, i już na stałe przyznał nam największą salę w centrum Flagey" - dodała Haczyk.
Uroczysta premiera szpiegowskiego thrillera „Jack Strong” o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim odbyła się na początku lutego w Warszawie. Niecały miesiąc po premierze film obejrzało ponad milion widzów. Główną rolę w wyreżyserowanym przez Władysława Pasikowskiego obrazie gra Marcin Dorociński, w obsadzie są też m.in. Maja Ostaszewska i Patrick Wilson.
Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r., żył w Stanach Zjednoczonych pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie.
"Chce się żyć", film z 2013 roku, to historia życia niepełnosprawnego Mateusza, cierpiącego na porażenie mózgowe. Mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu chłopak udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. Losy filmowego Mateusza - granego przez Dawida Ogrodnika - są inspirowane prawdziwą historią – życiem Przemka, bohatera przejmującego dokumentu "Jak motyl" z 2004 roku, w reżyserii Ewy Pięty. Obraz wygrał 37. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu. Zdobył również Nagrodę Jury Ekumenicznego i Nagrodę Publiczności na tym festiwalu, a także Srebrne Lwy i Nagrodę Publiczności na Gdynia Film Festival w 2013 r.
Podczas Brukselskiego Festiwalu Filmowego będzie można zobaczyć 70 filmów z 15 krajów świata, które powalczą m.in. o Złotego Irysa, a także o nagrodę publiczności.
Z Brukseli Marzena Kozłowska (PAP)
mzk/ jzi/ mc/