Kultura i sztuka po 1989 roku

23.02.2015 aktualizacja 19.07.2016

Jan A.P. Kaczmarek: Oscar dla "Idy" dodaje nam odwagi

Jan A.P. Kaczmarek. Fot. PAP/P. Jaskółka Jan A.P. Kaczmarek. Fot. PAP/P. Jaskółka

To dodaje nam odwagi; granica raz przekroczona będzie łatwiejsza do kolejnego przekraczania w przyszłości - tak przyznaną za "Idę" Pawła Pawlikowskiego statuetkę w kategorii obraz nieanglojęzyczny skomentował w rozmowie z PAP kompozytor Jan A.P. Kaczmarek.

Nagroda dla "Idy" to pierwszy w historii Oscar dla polskiego filmu w tej kategorii.

"To przełamanie pewnego fatum. Dotąd mieliśmy dziewięć nominacji i nigdy się nie udało" - powiedział PAP w poniedziałek kompozytor.

Jan A.P. Kaczmarek jest laureatem przyznanego mu dziesięć lat temu Oscara za muzykę do "Marzyciela" w reż. Marca Forstera.

Opowiadając o nastawieniu amerykańskiej Akademii Filmowej do "Idy", wspominał: "Ja też jestem akademikiem. Rozmawiałem z kolegami i słyszałem wiele głosów, które sugerowały, że to bardzo prawdopodobne, że Oscara zdobędzie +Ida+. Oczywiście do końca nie było pewności - to też jest część urody Oscarów. Była niepewność: czy może rosyjski +Lewiatan+ będzie zwycięzcą?".

Artysta jest zadowolony, że statuetką dla najlepszego pełnometrażowego filmu fabularnego uhonorowano "Birdmana" w reż. Alejandro Gonzaleza Inarritu.

W "Birdmanie", z Michaelem Keatonem i Edwardem Nortonem w obsadzie, przedstawione zostały tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a następnie usiłuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii - z sobą samym w roli głównej. Jeśli bohater chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu, a także własnemu ego. Ponadto - odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.

"To był spodziewany zwycięzca" - powiedział Kaczmarek. Zwrócił uwagę, że "Hollywood ma słabość do filmów, które mówią o nim samym".

Bohater "Birdmana", ktoś, kto kiedyś był u szczytu komercyjnego sukcesu, usiłuje odbudować swoje życie, w pewnym sensie złamane.

Zdaniem Kaczmarka, na decyzję o przyznaniu nagrody mógł wpłynąć fakt, iż temat tego filmu jest akademikom bliski. "Większość ludzi w Hollywood przechodziła przez wzloty i upadki, czasami bardzo bolesne upadki. Niektórzy się z nich podnosili. To jest temat, który bardzo emocjonuje moich głosujących kolegów i koleżanki" - powiedział kompozytor.(PAP)

jp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL