Piotr Cieplak, Agnieszka Glińska, Krzysztof Warlikowski i zmarły w środę Jerzy Jarocki - to reżyserzy nominowani do Feliksów Warszawskich za sezon 2011/2012. Wręczenie prestiżowych teatralnych nagród stolicy odbędzie się 29 października.
"Tegoroczne nominacje do Feliksów Warszawskich to bogaty zestaw nazwisk i ról oraz dokonań artystycznych" - powiedziała w środę po ogłoszenia nominacji prof. Barbara Osterloff, przewodnicząca jury tegorocznej, 14. edycji konkursu. Podkreśliła, że Feliksy Warszawskie są przyznawane przez stołeczne środowisko teatralne i dla tego środowiska. "To nagrody aktorów, reżyserów i nagrody dla nich" - zaznaczyła Osterloff, dodając, że ostateczny wybór najlepszych reżyserów i aktorów Warszawy podkreśli m.in. różnorodność i bogactwo stołecznych scen teatralnych.
Przewodnicząca jury mówiła, że z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci Jerzego Jarockiego, który otrzymał w środę nominację w kategorii najlepsza reżyseria za spektakl "Sprawa" na podstawie "Samuela Zborowskiego" Juliusza Słowackiego w Teatrze Narodowym. Podkreśliła, że Jarocki był mistrzem diagnozowania duchowego portretu człowieka; w swej pracy znakomicie posługiwał się literaturą współczesną. "Będziemy żegnać wielkiego artystę, może ostatniego tego formatu reżysera teatru polskiego" - dodała Osterloff.
W kategorii najlepsza reżyseria nominację poza Jarockim otrzymali Piotr Cieplak za spektakl "Nieskończona historia" Artura Pałygi w Teatrze Powszechnym; Agnieszka Glińska za "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w Teatrze Współczesnym i Krzysztof Warlikowski za reżyserię spektaklu "Opowieści afrykańskie według Szekspira" na podstawie dramatów "Otello", "Kupiec wenecki", "Król Lear" w Teatrze Nowym.
Feliksy Warszawskie to nagrody przyznawane przez warszawskie środowisko teatralne aktorom i reżyserom działającym na stołecznych scenach. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/99. Ich pomysłodawcą i fundatorem był miłośnik teatru Feliks Łaski, brytyjski finansista i mecenas polskiej kultury.
Teresę Budzisz Krzyżanowską - za rolę Violet Weston w spektaklu "Sierpień" Tracy Lettsa w reż. Grzegorza Brala w Teatrze Studio - nominowano do Feliksa Warszawskiego w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca.
Nominację zdobyły również: Dominika Kluźniak za rolę Eoliona/ Heliona/ Ja w spektaklu "Sprawa" na podstawie "Samuela Zborowskiego" Słowackiego w reż. Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym; Monika Krzywkowska za rolę Pani Dulskiej w spektaklu "Moralność pani Dulskiej" Zapolskiej w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym; Halina Łabonarska za rolę Matki w spektaklu "Zwiastowanie" Paula Claudela w reż. Lembita Petersona w Teatrze Polskim i Anna Seniuk za rolę Lewiwy w "Udręce życia" Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym.
Szansę na Feliksa w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska otrzymali: Mariusz Bonaszewski za rolę Lucyfera/ Bukarego/ Adwokata w "Sprawie" w reż. Jarockiego w Teatrze Narodowym; Janusz Gajos za rolę Jony Popocha w "Udręce życia" Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym; Wojciech Malajkat za rolę Pana H. w "Zbrodni z premedytacją" Witolda Gombrowicza w reż. Izabelli Cywińskiej w Teatrze Polonia; Grzegorz Małecki za rolę Terry'ego w spektaklu "W mrocznym domu" Neila LaBute’a w reż. Grażyny Kani w Teatrze Narodowym; Krzysztof Stroiński za rolę Drugiego Mężczyzny w "Iluzjach" Iwana Wyrypajewa w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze na Woli.
W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nominacje do nagrody przyznano: Ewie Dałkowskiej za rolę Goneryli w "Opowieściach afrykańskich według Szekspira" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Nowym oraz Wiktorii Gorodeckaja za rolę Szeprahci w spektaklu "Shitz" Hanocha Levina w reż. Artura Tyszkiewicza w Teatrze Ateneum.
W tej samej kategorii nominację otrzymały również: Agata Kulesza za rolę Inny w spektaklu "Merlin Mongoł" Nikołaja Kolady w reż. Bogusława Lindy w Teatrze Ateneum, Agnieszka Pilaszewska za rolę Tadrachowej w "Moralności pani Dulskiej" w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesny; Halina Skoczyńska za rolę Starszej Kobiety w spektaklu "Matka i dziecko/ Letni Dzień" Jona Fossego w reż. Izabelli Cywińskiej w Teatrze na Woli.
Grzegorz Damięcki, za rolę Mikołaja Podszewki w spektaklu "Sen nocy letniej" Williama Shakespeare'a w reż. Bożeny Suchockiej w Teatrze Ateneum ma szansę na otrzymanie Feliksa w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. Nominacje w tej kategorii otrzymali także: Jan Matyjaszkiewicz za rolę Framugi/ Gorczyczki w "Śnie nocy letniej" Teatru Ateneum; Sławomir Pacek za rolę Bohatera w spektaklu "Czynny do odwołania" według tekstów Marcina Świetlickiego w reż. Piotra Bikonta w Teatrze Powszechnym; Piotr Polak za rolę Bassanio, Cassio w "Opowieściach afrykańskich według Szekspira" w reż. Warlikowskiego w Teatrze Nowym i Włodzimierz Press za rolę Gunkela w spektaklu "Udręka życia" Hanocha Levina w reż. Jana Englerta w Teatrze Narodowym.
Czterech artystów otrzymało także nominację dla początkującego aktora/aktorki/reżysera/reżyserki. Są to: Mateusz Banasiuk za rolę Romka w spektaklu "Zaklęte rewiry" Henryka Worcella w reż. Adama Sajnuka w koprodukcji Teatru Konsekwentnego i Teatru Studio; Agata Góral za rolę Jean Fordham w spektaklu "Sierpień" Tracy Lettsa w reż. Grzegorza Brala w Teatrze Studio, Anna Próchniak za rolę Nataszy Wiernikowej w spektaklu "Marzenie Nataszy" Jarosławy Pulinowicz w reż. Wojciecha Urbańskiego w Teatrze Powszechnym; Milena Suszyńska za rolę Jennifer w spektaklu "W mrocznym domu" Neila LaBute’a w reż. Grażyny Kani w Teatrze Narodowym.
W tegorocznym jury zasiądą: przewodnicząca - prof. Barbara Osterloff, Maria Ciunelis, Marek Siudym, Mirosław Konarowski, Halina Łabonarska, Elżbieta Kępińska, Dariusz Jakubowski, Maria Gładkowska, Jan Pęczek, Tomasz Grochoczyński. Rozstrzygnięcie konkursu Feliksów Warszawskich, podsumowujące mijający sezon teatralny, odbędzie się 29 października podczas uroczystej gali w hotelu Polonia Palace w Warszawie.
Podczas gali wręczony zostanie również tzw. specjalny Feliks, nagroda honorowa, której celem jest wyróżnienie osób lub instytucji szczególnie zasłużonych dla polskiego teatru.
Feliksy Warszawskie to nagrody przyznawane przez warszawskie środowisko teatralne aktorom i reżyserom działającym na stołecznych scenach. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/99. Ich pomysłodawcą i fundatorem był miłośnik teatru Feliks Łaski, brytyjski finansista i mecenas polskiej kultury. Po jego śmierci w 2004 r. nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska. Każdego roku konkurs organizuje inny warszawski teatr - w tym roku jest to Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego.(PAP)
nno/ abe/ mow/