Kultura i sztuka po 1989 roku

12.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Jarosław Kilian nowym dyrektorem stołecznego Teatru Lalka

Jarosław Kilian. Fot. PAP/A. Rybczyński Jarosław Kilian. Fot. PAP/A. Rybczyński

Były dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie, reżyser teatralny i wykładowca akademicki Jarosław Kilian został nowym dyrektorem stołecznego Teatru Lalka, który przygotowuje spektakle z myślą o najmłodszych widzach. Kilian stanowisko obejmie 1 września.

Nowy dyrektor został wybrany w konkursie, a jego kandydaturę zaakceptowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - poinformował we wtorek stołeczny ratusz. Kilian zastąpi Jana Woronkę, który kieruje teatrem od 1988 r. Woronko będzie pełnił swoją funkcję do końca sezonu artystycznego, czyli do 31 sierpnia 2016 r.

O wyborze Kiliana zdecydowało m.in. jego doświadczenie w dziedzinie teatru lalek oraz umiejętność zarządzania projektami i kierowania pracą zespołu. "Zaproponowana przez Jarosława Kiliana wizja Teatru Lalka to szansa na stworzenie nowoczesnego i ciekawego miejsca dla najmłodszych warszawiaków, miejsca które będzie kształtowało ich wrażliwość kulturalną, rozwijało" - mówi cytowany w komunikacie miasta wiceprezydent stolicy i jednocześnie przewodniczący komisji konkursowej Jarosław Jóźwiak.

Kilian jest absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Przez wiele lat był wykładowcą, a następnie dziekanem i prodziekanem Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W kwietniu 2015 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki w dziedzinie sztuk teatralnych. Był ekspertem Europejskiej Komisji Kultury w Brukseli przy programie Culture 2000.

W latach 1999–2010 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W swoim teatralnym dorobku reżyserskim ma wiele spektakli dramatycznych, muzycznych i lalkowych. Pracował w teatrach w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu oraz Gdyni. Zrealizował wiele programów telewizyjnych (m.in. cykl Muzyka łagodzi obyczaje) oraz widowisk plenerowych. Za swoją działalność na polu kultury został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Gloria Artis.

Rekomendowanego przez siebie kandydata do objęcia stanowiska dyrektora Teatru Lalka wyłoniła komisja w składzie: Jarosław Jóźwiak, Tomasz Thun-Janowski, Joanna Szwajcowska, Dorota Buchwald, Halina Waszkiel, Henryka Korzycka, Waldemar Wolański, Wojciech Pałęcki oraz Grzegorz Feluś.

Teatr Lalka ma swoją siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki; prezentuje spektakle dla widowni dziecięcej. W 2015 r. placówka obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Z teatrem współpracowali uznani twórcy teatru zarówno lalkowego (m.in. Jakub Krofta i Marian Pecko), jak i dramatycznego (Marcin Jarnuszkiewicz, Maciej Wojtyszko czy Agnieszka Glińska).

Dzisiejszy Teatr Lalka powstał w Uzbekistanie w 1945 r. Nosił wówczas nazwę Niebieskie Migdały. Teatr założyła Polka ze Lwowa, historyk sztuki Janina Kilian- Stanisławska, deportowana do Azji Środkowej po agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939r.

Niebieskie Migdały, w październiku 1945, wystawiły "Panią Twardowską" Mickiewicza. Kilkadziesiąt spektakli obejrzało w Związku Radzieckim 120 tysięcy widzów różnych narodowości.

W 1946 r. teatr został repatriowany do Polski i przez dwa następne lata działał w unii z krakowską Groteską. W 1948r. przeniósł się do Warszawy i rozpoczął działalność w sali kina Jaskółka na ulicy Marszałkowskiej 69. Dyrekcję teatru sprawował Adam Kilian - syn jego założycielki, żołnierz armii generała Andersa przybyły z Wielkiej Brytanii.

W roku 1950 r. Teatr Niebieskie Migdały upaństwowiono i przeniesiono do nowej siedziby, na ulicę Karową 31. Kierownikiem artystycznym, w listopadzie 1950, został krakowski reżyser Władysław Jarema. Zmienił dotychczasową nazwę teatru na Teatr Lalka. (PAP)

kos/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL