Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Jerzy Bartz wezmą udział wraz z blisko 50 muzykami w XVIII Jazz Campingu Kalatówki, który w poniedziałek rozpoczyna się w Tatrach. W programie Campingu m.in. koncert jazzmanów z góralami.
"Tradycyjnie jesienią spotykamy się na Kalatówkach z jazzem - powiedziała PAP Marta Łukaszczyk, dyrektor hotelu i organizatorka wydarzenia. - W naszym, już XVIII Campingu, udział zapowiedziało blisko 50 muzyków jazzowych, wśród nich tej klasy artyści, co Zbigniew i Jacek Namysłowscy, Leszek Możdżer, Jacek Kochan, Jerzy Bartz, Tomasz Pruchnicki, Robert Murakowski, Sławek Jaskułke. Jazzmani staną też w muzyczne zawody z góralami" - dodała Łukaszczyk. Zwróciła ona też uwagę w rozmowie z PAP, że debiutantami tegorocznej imprezy będzie grupa wyróżniających się studentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Na udział utalentowanej młodzieży w imprezie zwrócił też uwagę w rozmowie z PAP Zbigniew Namysłowski, który od początku istnienia Campingów kształtuje ich program. "To było moją ideą, aby zawsze uczestniczyli w tej imprezie młodzi muzycy, a od dwóch lat zapraszamy reprezentacje konkretnych szkół muzycznych. Te spotkania młodych muzyków ze starszą generacją jazzmanów, wspólne jam sessions i koncerty są twórcze i ważne dla obu stron" - mówił.
Jak przypomina Łukaszczyk na Kalatówkach pierwsze kroki stawiali tacy młodzi artyści jak Sławek Jaskułke, Krzysztof Herdzin, Jacek Namysłowski, Joachim Mencel czy Adam Bałdych.
Ważnym wydarzeniem tegorocznego Campingu będzie przypomnienie podczas koncertu finałowego fragmentów projektu z roku 1994 r., gdy w Sali Kongresowej podczas Jazz Jamboree saksofonista Zbigniew Namysłowski po raz pierwszy zagrał z góralami. Jazzmani: Namysłowski, Możdżer, Wegehaupt, Konrad razem z zespołem Jana Karpiela Bułecki wykonali wtedy takie utwory jak m.in. "Zabłąkana owiecka" , "Krywaniu, Krywaniu", "Idzie Janko", "Skarga Podhala".
Na udział utalentowanej młodzieży w imprezie zwrócił uwagę w rozmowie z PAP Zbigniew Namysłowski, który od początku istnienia Jazz Campingów kształtuje ich program. "To było moją ideą, aby zawsze uczestniczyli w tej imprezie młodzi muzycy, a od dwóch lat zapraszamy reprezentacje konkretnych szkół muzycznych. Te spotkania młodych muzyków ze starszą generacją jazzmanów, wspólne jam sessions i koncerty są twórcze i ważne dla obu stron" - mowił.
"Po tamtym koncercie dostaliśmy wiele zaproszeń; występowaliśmy w Niemczech, Francji a nawet w Meksyku - wspomina Namysłowski. - Nasi górale z Podhala pięknie wystrojeni wzbudzali entuzjazm, zwłaszcza w Meksyku na festiwalu Cervantino. Było im, co prawda, w podbitych barankiem serdakach trochę za ciepło, ale publiczność im to wynagrodziła niebywałym aplauzem" - wspomina.
"Na Kalatówkach wystąpi teraz zespół Jana Karpiela Bułecki w składzie: Janusz Zatorski Sieczka, Stanisław Michałczak, Piotr Majerczyk i Wojciech Topa, a z dawnego składu jazzmanów będzie pianista Leszek Możdżer, no i ja. I zagrają też kontrabasista Maciej Garbowski, perkusista Sławomir Koryzno" - dodaje Namysłowski.
Jazz Camping Kalatówki to wydarzenie, które - jak podkreślają organizatorzy i animatorzy życia muzycznego - wpisało się w zakopiański kalendarz imprez i cieszy się ogromnym powodzeniem. Piękna lokalizacja i towarzysząca spotkaniom atmosfera sprawiają, że co roku na Kalatówki ściąga liczna publiczność. Przybywają od lat fani jazzu z różnych zakątków Polski i z zagranicy oraz, naturalnie, z Zakopanego.
Historia Jazz Campingów sięga lat 1959-1960. Pięćdziesiąt lat temu polski jazz chronił się w Tatrach przed komunistycznymi decydentami, którzy byli przekonani o szkodliwości tej "wrogiej ideologicznie" muzyki. To właśnie na Kalatówki zjeżdżali najlepsi jazzmani kraju, by móc grać i tworzyć swoją muzykę.
Wśród uczestników Campingu znaleźli się wtedy m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Roman Polański, Barbara Kwiatkowska oraz organizatorzy pierwszego Jazz Campingu - Jan Zylber i Jan Borkowski.
W 1997 r. impreza została wznowiona za sprawą Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich.
Tegoroczna edycja Jazz Campingu Kalatówki trwać będzie od 29 września do 4 października. (PAP)
abe/ mlu/