Światowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor i aranżer, a w ostatnich latach także aktor Michał Urbaniak zostanie uhonorowany gwiazdą w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Jej odsłonięcie nastąpi w poniedziałek, a już od wtorku ruszą w Łodzi UrbanatorDays.
"Chcieliśmy uhonorować pana Michała Urbaniaka gwiazdą nie tylko jako wielkiego muzyka i kompozytora, którego nazwisko jest rozpoznawane na całym świecie, ale również jako wielkiego ambasadora Łodzi. Zawsze, nawet kiedy grał z największymi sławami, takimi jak Miles Davis, podkreślał pochodzenie z naszego miasta, mówiąc +Mieszkam w Nowym Jorku ale pochodzę z Łodzi+. Z takiej postawy jesteśmy bardzo dumni" - napisali w swoim oświadczeniu fundatorzy gwiazdy - Miasto Łódź oraz łódzka firma 5PRO Partners.
Bezpośrednio po uroczystości, która odbędzie się o godz. 13 w poniedziałek przy ul. Piotrkowskiej 70, zaaranżowano otwarte spotkanie z Urbaniakiem w Klubie "77", gdzie zaczynał on swoją muzyczną karierę.
Następnego dnia rozpoczną się w Łodzi UrbanatorDays - organizowane od 2005 roku pod patronatem Urbaniaka wydarzenie, podczas którego poprowadzi on darmowe warsztaty dla zdolnej młodzieży w Łódzkim Domu Kultury. Zaproszone przez jazzmana indywidualności muzyczne zaprezentują młodszym kolegom najważniejsze style muzyczne: hip-hop, blues, soul, fusion i jazz nowoorleański.
Z kolei w środę w klubie Wytwórnia jazzman zagra koncert, w którym najzdolniejsi i najodważniejsi uczestnicy warsztatów będą mogli wystąpić z mistrzami podczas wspólnego jam session. Na scenie Wytwórni obok Michała Urbaniaka zagrają m.in. trębacz Michael Patches Stewart, gitarzysta Femi Temowo, pianista i kompozytor Michał Wróblewski, raper, beatboxer oraz tancerz Andy Ninvalle, wokalistka Patrycja Zarychta, gitarzysta basowy Al MacDowell, perkusista Richie Harrison oraz - na specjalne zaproszenie Urbaniaka - skrzypek Mario Forte, uznany na scenach jazzowych w Nowym Jorku, zwycięzca tegorocznego konkursu im. Seiferta.
Partnerem Głównym UrbanatorDays jest Miasto Łódź, projekt wsparła również Ambasada USA w Polsce.
Michał Urbaniak, który jest Honorowym Obywatelem Łodzi, w 1973 roku wyjechał z Polski do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę "Tutu" z legendą jazzu Milesem Davisem. Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 60 autorskich płyt. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. jego nazwisko w 1992 roku znalazło się w prestiżowym "Down Beat" wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach.
Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Jest też kompozytorem i aranżerem swoich projektów - "Jazz Legends", "Fusion", "Urbanator", "Urbanizer", "UrbSymphony". Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie; w 1971 r. zdobył Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty. W 2016 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt działalności muzycznej.
Jazzman stworzył muzykę do 25 filmów, za trzy z nich - "Dług", "Pożegnanie Jesieni" i "Eden" otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jego osobowość i charyzma sprawiły, że pojawił się też na ekranie. Za główną rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013 – Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. Ostatnio zagrał jazzmana w najnowszym filmie Marcina Krzyształowicza "Pan T.", który będzie miał premierę w przyszłym roku.
W lutym 2018 roku ukazała się najnowsza płyta UrbanatorDays "Beats & Pieces", która jest zapisem wspólnego muzykowania Urbaniaka z jego uczniami. Natomiast w listopadzie w Filharmonii Narodowej w Warszawie ma odbyć się koncert UrbSymphony "FilmMusic", na który złożą się m.in. filmowe kompozycje Urbaniaka.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/aszw/