„Jeńczyna” w reż. Moniki Strzępki, „Dług” w reż. Jana Klaty i „Nad Niemnem” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego - m.in. te spektakle będzie można obejrzeć w nurcie głównym 41. Warszawskich Spotkań Teatralnych (WST). Festiwal odbędzie się od 6 do 20 czerwca w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.
Kuratorem 41. WST, które odbędą się od 6 do 20 czerwca, jest krytyk teatralny, kierownik literacki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy Wojciech Majcherek.
W tekście przesłanym PAP Majcherek zaznaczył, że "okoliczności, które spowodowały, że wracamy ze Spotkaniami w tradycyjnej formule po dwóch latach, są absolutnie wyjątkowe i niestety, wszystkim dobrze znane". "Może właśnie na przekór tym okolicznościom bardzo chcieliśmy jak najszybciej znowu zaprosić do Warszawy teatry z różnych miejsc w kraju i ponowić tę jedyną w swoim rodzaju okazję spotkania z publicznością WST" - napisał.
"Jeśli więc każda edycja WST jest świętem, to tej 41. zdaje się towarzyszyć szczególna atmosfera radości" - podkreślił Wojciech Majcherek.
"Honorowaliśmy jak zwykle zasadę, że na festiwal zaproszone mogą być premiery, które odbyły się w poprzednim roku (wyjątek stanowi +Dług+ z Teatru Nowego Proxima w Krakowie w reżyserii Jana Klaty – wobec tego spektaklu spełniamy obietnicę prezentacji, ponieważ nie udała się ona podczas poprzedniej, internetowej edycji WST)" - napisał kurator 41. WST, dodając, że "może wszakże zwracać uwagę fakt, że część spektakli sięga do literackiej klasyki (Tołstoj, Witkacy, Orzeszkowa), a niektóre inspirują się historią".
Zwrócił uwagę, że "wśród twórców, których prace zobaczymy na 41. WST, są artyści doskonale znani publiczności, jak Monika Strzępka i Paweł Demirski, Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak czy Ewelina Marciniak". "Mamy też w programie aż trzech debiutantów: Jędrzeja Piaskowskiego, Radka Stępnia i Franciszka Szumińskiego (tylko ten pierwszy pracował już w warszawskich teatrach). Są to młodzi reżyserzy, których sposób uprawiania teatru warto poznać, bo być może z nimi będziemy wiązać przyszłość naszego teatru" - wyjaśnił Majcherek.
Przypomniał, że "tradycją WST była również obecność przedstawień polskich twórców, zrealizowanych za granicą". "W tym roku będzie to możliwe z wiadomych względów tylko w formie pośredniej: pokażemy on-line rejestrację głośnego spektaklu +Der Boxer+ - adaptację powieści Szczepana Twardocha +Król+ w reżyserii Eweliny Marciniak z Thalia Theater w Hamburgu. Jak wiadomo artystka otrzymała prestiżową niemiecką nagrodę Fausta za reżyserię tego widowiska" - napisał kurator 41. WST.
Wyjaśnił, że każde przedstawienie 41. WST "z powodu sanitarnych ograniczeń widowni" będzie prezentowane dwukrotnie.
Spektakle z nurtu głównego 41. WST będą grane na Scenie im. G. Holoubka Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy (Plac Defilad 1). W programie tego nurtu widzowie obejrzeć będą mogli: "Jeńczynę" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (6 czerwca o godz. 19 i 7 czerwca o godz. 19), "Śmierć Iwana Iljicza" Lwa Tołstoja w reż. Franciszka Szumińskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (9 czerwca o godz. 18.30 i o godz. 21), "Matkę" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Radka Stępnia z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (11 czerwca o g. 19 i 12 czerwca o godz. 17), "Dług" Davida Graebera w reż. Jana Klaty z Teatru Nowego Proxima w Krakowie (15 czerwca o godz. 18 i o godz. 21), "Nad Niemnem" wg Elizy Orzeszkowej w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie (17 czerwca o godz. 19 i 18 czerwca o godz. 19) oraz "I tak mi nikt nie uwierzy" Jolanty Janiczek w rez. Wiktora Rubina z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie (20 czerwca o godz. 17 i o godz. 20).
"Ze względu obostrzenia sanitarne i wynikającą z nich ograniczoną liczbę miejsc na widowni oraz dla tych, którzy chcieliby uczestniczyć w festiwalu w domu imprezą towarzyszącą 41. WST jest w tym roku WST online" - poinformowali organizatorzy festiwalu.
W ramach tego nurtu pokazane zostaną nagrania pięciu z sześciu spektakli granych na scenie. Będą to: "Jeńczyna" (7 czerwca o godz. 19), "Śmierć Iwana Iljicza" (9 czerwca o godz. 21), "Matka" (12 czerwca o godz. 17), "Nad Niemnem" (17 czerwca o godz. 19) oraz "I tak mi nikt nie uwierzy" (20 czerwca o godz. 20).
Organizatorzy 41. WST online pokażą również rejestracje przedstawień: "Bokser" wg Szczepana Twardocha w reż. Eweliny Marciniak z Thalia Theater w Hamburgu (13 czerwca o godz. 19), "Protest" wg Václava Havla w reż. Aldony Figury z Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy (16 czerwca o godz. 19.30) i "Fanny i Aleksander" wg Ingmara Bergmana w reż. Łukasza Kosa z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (18 czerwca o godz. 19).
Jak podkreślono, "spektakle prezentowane online rozpoczną się o podanych godzinach i nie będzie można obejrzeć ich w innym terminie".
Spotkania z twórcami festiwalowych przedstawień, prowadzone przez Wojciech Majcherek i Łukasza Drewniaka, odbywać się będą w Sali im. W. Zatorskiego Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.
Więcej informacji o spektaklach, biletach i karnetach oraz szczegółowy harmonogram festiwalu znaleźć można na stronie: www.warszawskie.org. Sprzedaż biletów i karnetów ruszyła we wtorek o godz. 13.
41. Warszawskie Spotkania Teatralne zostały zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/