Jessica Bruder, autorka książki „Nomadland. W drodze za pracą”, została laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2020 r. Z kolei tłumaczka tej książki Martyna Tomczak otrzymała nagrodę za przekład.
Wśród finalistek znalazły się także Matilda Voss Gustavsson za książkę "Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim", Karolina Sulej za książkę "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady", a także Jelena Kostiuczenko za książkę "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji" oraz Eliane Brum za książkę "Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii".
Podczas gali wręczenia Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Stołecznego Warszawa Agnieszka Wyrwał podkreśliła, że "ta nagroda jest zawsze wyjątkowym wydarzeniem". Wskazała, że tegoroczną edycję wyróżnia m.in. to, że w finale znalazły się same kobiety. "Chciałabym tylko przypomnieć, że dwanaście lat temu w finale byli sami mężczyźni" – wyjaśniła. Wskazała także, "że w tym roku do nagrody zgłosiła się rekordowa liczba wydawnictw – aż 41 wydawnictw zgłosiło do nagrody swoje książki. Jury wybrało z tego grona pięć wspaniałych reportaży".
Obecny w czasie gali redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik ocenił, że "Kapuściński z reportażu uczynił literaturę piękną najwyższej miary". "Kapuściński był perłą polskiej literatury" – dodał. "My, Polacy, książki Kapuścińskiego odczytujemy tak jak powieści Josepha Conrada. Dla zachodniego czytelnika to jest wspaniała opowieść o egzotycznych, nieznanych krajach Trzeciego Świata. My mamy tę wartość dodaną, że w tej obserwacji czujemy zapach polskich papierosów, smak polskiej wódki i perspektywę polskich okularów" – mówił Michnik. "Pisarstwo Kapuścińskiego było najwyższej miary. Wytworzył styl pisania, który ma wielu naśladowców w polskiej szkole reportażu" – wskazał.
Laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę "Nomadland. W drodze za pracą" (wyd. Czarne) została Jessica Bruder. "Historia, którą opowiadam, nie jest historią typową. Nieczęsto się ją słyszy lub ogląda – jest to bowiem historia o starszych ludziach, Amerykanach" – mówiła laureatka. "Jest to historia, którą poznawałam siedząc razem z tymi ludźmi przy papierosie, kawie czy przy stygnącym posiłku, mając nadzieję, że nie będą się chcieli mnie szybko pozbyć i że mi ją opowiedzą" - wyjaśniła. Jak również podkreśliła, "takie dziennikarstwo, gdzie zanurzam się w tych historiach i z tymi ludźmi żyję, jest dla mnie bardzo ważnym doświadczeniem". Z kolei nagrodę za przekład otrzymała tłumaczka książki "Nomadland. W drodze za pracą" Martyna Tomczak.
Jessica Bruder jest amerykańską dziennikarką, absolwentką Uniwersytetu Columbia. Przez ponad dziesięć lat współpracowała z "New York Timesem". Pisała również m.in. dla "Washington Post", "New York Magazine", "Guardiana", "Harper’s Magazine", "Wired" i Associated Press. Za książkę "Nomadland" otrzymała nagrodę sieci księgarń Barnes & Noble (w kategorii "Odkrycie"). Była również nominowana do Nagrody im. J. Anthony’ego Lukasa i Nagrody im. Helen Bernstein. Wykłada na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia.
Autorka najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, natomiast pozostałe nominowane autorki po 5 tysięcy złotych.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki została ustanowiona i jest fundowana przez Miasto Stołeczne Warszawę. Współorganizatorem jest "Gazeta Wyborcza". Nagroda ma charakter międzynarodowy i jest przyznawana co roku za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ jann/