Jest Pan tancerzem, który trwale zapisał się na kartach historii polskiego baletu XX wieku - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji jubileuszu 80-lecia tancerza i choreografa Kazimierza Knola.
"Niech mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności z okazji osiemdziesiątych urodzin" - napisał wicepremier Piotr Gliński.
Przypomniał, że "staranną edukację taneczną" artysta "pobierał w warszawskiej szkole baletowej". "Już niebawem po uzyskaniu dyplomu w 1961 r., rozpoczynając pracę zawodową, stał się Pan pierwszym solistą w zespole baletowym Teatru Wielkiego w Warszawie. Pańska dalsza kariera artystyczna wiodła przez sceny Wrocławia, w tym Opery Wrocławskiej i Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego" - napisał szef resortu kultury.
"Następnie, za namową profesora Witolda Borkowskiego, od 1966 r. rozwijała się w Łodzi. To w tym mieście, w czasie, gdy scena operowa nie była czynna, a przedstawienia odbywały się w Teatrze im. Jaracza i Teatrze Nowym, Pan wraz z zespołem pracował nad repertuarem na otwarcie Teatru Wielkiego" - czytamy w liście. "Dzięki temu zaangażowaniu publiczność mogła przez czterdzieści lat podziwiać Pana na łódzkich scenach" - ocenił prof. Gliński.
Przypomniał, że artysta z zespołem baletowym Teatru Wielkiego w Łodzi występował w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu i Włoszech.
"Pański dorobek artystyczny to ponad dwieście dwadzieścia spektakli, które swoim talentem uświetniał Pan, jako tancerz solista, choreograf, a także konsultant ruchu scenicznego. Nieprzeciętne okazały się kreowane przez Pana role klasyczne i charakterystyczne, które w Pańskim wykonaniu doprowadzone były do najwyższego poziomu artyzmu i wirtuozerii" - podkreślił wicepremier.
"Wcielając się w postaci między innymi Zygfryda oraz Rotbarta w +Jeziorze łabędzim+, Tybalda w +Romeo i Julii+, Colasa i Simone w +Córce źle strzeżonej+, Hilarion w +Giselle+, Harnasia w balecie do muzyki Karola Szymanowskiego czy Macochy i Wiedźmy w +Królewnie Śnieżce+, dał się Pan poznać, jako wybitny i wszechstronny tancerz o nieprzeciętnej charyzmie, uzdolniony nie tylko ruchowo, ale także aktorsko" - ocenił Gliński.
Przypomniał, że "swoim cennym doświadczeniem scenicznym i choreograficznym" artysta "wielokrotnie dzielił się, współpracując z licznymi instytucjami, w tym z Teatrem Małym w Manufakturze w Łodzi, Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach czy Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie".
"Pana imponująca, niesłabnąca energia oraz wielowymiarowa aktywność zawodowa dowodzą, że taniec i balet, we wszystkich swoich odsłonach, pozostały Pańskimi nieprzemijającymi pasjami. Jest Pan tancerzem, który trwale zapisał się na kartach historii polskiego baletu XX wieku" - podkreślił wicepremier.
Szef resortu kultury zaznaczył, że "kunszt pracy artystycznej" Kazimierza Knola był wielokrotnie honorowany, na czele ze Złotym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
"Dziękując za dotychczasowe dokonania, z okazji urodzin życzę codziennych radości, zadowolenia oraz realizacji wszelkich planów" - zakończył swój list prof. Piotr Gliński.
Jak przypomniano na stronie MKiDN, "Kazimierz Knol jest tancerzem i choreografem, jednym z najwybitniejszych artystów baletu XX wieku". Edukację taneczną pobierał w warszawskiej szkole baletowej, którą ukończył w 1961 r. Był pierwszym solistą w Operze Narodowej, tańczył również w Operze Wrocławskiej i Zespole Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.
Wyjaśniono, że "za namową prof. Witolda Borkowskiego przeniósł się do Łodzi, gdzie na przeszło 40 lat związał się zawodowo z łódzkim Teatrem Wielkim". Odnosił też sukcesy również na zagranicznych scenach m.in. w Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu i Włoszech.
"W pamięci widzów zapisał się wieloma znakomitymi rolami. Po zakończeniu kariery scenicznej zajął się tworzeniem choreografii, współpracował m.in. z Teatrem Małym w Łodzi, Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie" - napisano.
Za swoje osiągnięcia w dziedzinie sztuki baletowej został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze – Gloria Artis".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/