Inne

19.06.2013 aktualizacja 19.07.2016

Jubileusz Wrocławskiego Lata Organowego Non Sola Scripta

W niedzielę 30 czerwca rozpoczyna się XX edycja Wrocławskiego Lata Organowego Non Sola Scripta. W dziesięciu koncertach zaplanowanych w gotyckim kościele Św. Krzyża na wrocławskim Ostrowie Tumskim wystąpią artyści z trzech kontynentów.

Dyrektor artystyczny festiwalu prof. Andrzej Chorosiński podkreślił w rozmowie z PAP, że choć trudno mu wyróżnić najważniejsze wydarzenie tegorocznego cyklu, to jeden z dwóch koncertów w Polsce w wykonaniu chóru Australian Chamber Choir na pewno warto polecić.

„Inauguracja festiwalu w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego jest również wyjątkowa, ponieważ rzadko na instrumentach dętych wykonywane są utwory Bacha” – dodał Chorosiński.

Wrocławskiego Lato Organowe Non Sola Scripta to jeden z najważniejszych festiwali tej muzyki w Polsce. Jedną z głównych idei festiwalu jest propagowanie i prezentacja sztuki improwizacji, zarówno organowej jak i na innych instrumentach.

Dyrektor zwrócił również uwagę na charakter koncertu „Suita Jedwabnego Szlaku", który połączy oryginalne brzmienia etniczne rodem od Wenecji po Japonię. „Artyści pochodzą z Polski, Iranu i Izraela, zatem muzyka jedwabnego szlaku zapowiada się w ich wykonaniu szczególnie interesująco” – powiedział prof. Chorosiński.

W finałowym koncercie 1 września melomani posłuchają koncertu organowego Reinharda Seeligera z niemieckiego Goerlitz oraz improwizacji jazzowych pianisty Adama Makowicza.

„Makowicz ma w swoich improwizacjach nawiązywać do repertuaru wcześniejszego koncertu Seeligera” – dodał prof. Andrzej Chorosiński, który jest dyrektorem i współtwórcą wrocławskiego festiwalu. Sam zagra na organach w koncercie inauguracyjnym.

Koncerty jubileuszowej XX edycji zaplanowano przez 10 kolejnych niedziel. Festiwal organizowany jest przez Biuro Festiwalowe Impart 2016.

Wrocławskiego Lato Organowe Non Sola Scripta to jeden z najważniejszych festiwali tej muzyki w Polsce. Jedną z głównych idei festiwalu jest propagowanie i prezentacja sztuki improwizacji, zarówno organowej jak i na innych instrumentach. W takiej formule artystycznej to jeden z nielicznych festiwali organowych w Europie.(PAP)

ros/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL