Kultura i sztuka po 1989 roku

16.06.2019

Jubileuszowa edycja Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski” Filharmonii Łódzkiej

Koncerty w najpiękniejszych zakątkach centralnej Polski, połączone z wycieczkami, zwiedzaniem i degustacjami lokalnych przysmaków złożą się na jubileuszowy 20. Wędrowny Festiwal „Kolory Polski”, organizowany latem przez Filharmonię Łódzką.

"Projektując festiwal, dbamy, by tak koncerty, jak i ich szczegółowy repertuar, kontekst historyczny miejsca ich organizacji oraz różnorodność atrakcji towarzyszących, budowały obraz wydarzenia pełnego radości i przyjaźni, wypełnionego klimatem wakacji, a jednocześnie wydarzenia angażującego emocje odbiorców" – podkreślił pomysłodawca przedsięwzięcia dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben.

"Kolory Polski" to cykl letnich, weekendowych, różnorodnych gatunkowo koncertów, które od wielu lat organizuje Filharmonia Łódzka. Uczestniczący w nich artyści spotykają się ze słuchaczami w najpiękniejszych zakątkach regionu, zaś w organizację festiwalowych wydarzeń włączają się domy kultury, samorządy i parafie, gospodarze zabytków i koła gospodyń wiejskich.

Tegoroczny festiwal przypada w roku stulecia województwa łódzkiego i odbywa się pod hasłem "Muzyka. Historia. Miejsca". W drodze na koncerty melomani będą mogli zaznajomić się z tradycjami i dziedzictwem historycznym regionu; we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Łódzkiego oraz kilkoma oddziałami Archiwum Państwowego przygotowano dla nich 20 wycieczek krajoznawczych.

Uroczysta inauguracja Festiwalu odbędzie się 29 czerwca w Łowiczu, gdzie wystąpi świętujący swoje 50-lecie Chór Filharmonii Łódzkiej. Obok znanych z poprzednich lat miejscowości - jak Nieborów, Poświętne, Lipce Reymontowskie, Rogów, Tum i Warta - na mapie 20. "Kolorów Polski" pojawią się nowe lokalizacje – Krzemienica, Bełdów i Boguszyce.

Oferta festiwalowa będzie bogata także pod względem muzycznym - ze scen popłynie m.in. muzyka chóralna, jazzowa, dawna, folkowa, klasyczna, filmowa, operowa. Wystąpią m.in. Marcin Masecki, Jan Emil Młynarski, Aleksander Dębicz, Elżbieta Towarnicka, Hania Rani z Joanną Longić, Grażyna Auguścik z Andrzejem Jagodzińskim i Henrykiem Miśkiewiczem, zespoły Starck Compagnay, Babra Band, Kapela Timingeriu, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, gruziński chór męski Sakhioba, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Motion Trio.

Zwieńczeniem festiwalu - 31 sierpnia w gmachu Filharmonii Łódzkiej – będzie poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Łódzkiej.

Zdaniem dyrektora Filharmonii, fenomenem festiwalu jest społeczność melomanów, która wytworzyła się wokół wydarzenia w ciągu kilkunastu lat.

"+Kolory Polski+ to nie tylko cykl koncertów; to przestrzeń, w której spotykają się uśmiechnięci ludzie, otwarci na liczne odcienie polskości, jej różnorodność, dumni z niej i cieszący się nią" – podkreślił Tomasz Bęben.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL