Polscy i zagraniczni artyści, m.in. Krzysztof Penderecki, Grigorij Sokołow, Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa, wystąpią podczas 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Jubileuszowa edycja potrwa od 15 do 30 sierpnia.
W programie imprezy, organizowanej przez Fundację Capella Cracoviensis, są 22 koncerty, niemal każdy w innym zabytkowym miejscu Krakowa. „Ponad 40 lat temu zastanawiałem się, co mogłoby odróżniać festiwal w Krakowie od innych organizowanych wówczas w Polsce festiwali. Stwierdziłem, że przecież Kraków ma wspaniałe zabytki i to one mogą być wizytówką imprezy” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek twórca i dyrektor Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie Stanisław Gałoński.
Tegoroczne koncerty odbędą się w takich miejscach jak m.in. krużganki klasztoru oo. franciszkanów, kolegiata św. Anny, opactwo oo. benedyktynów w Tyńcu, synagoga Tempel, dziedziniec Collegium Maius UJ, dziedziniec Pałacu Ciołka, katedra na Wawelu, Galeria Sztuki Polskiej XX w. w Sukiennicach.
Na festiwalowej estradzie wystąpią m.in.: Grigorij Sokołow, który zaprezentuje utwory Bacha, Beethovena i Schuberta; Ivan Monighetti, Daniel Stabrawa i jego berliński Philharmonia Quartett, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Białko, Elżbieta Stefańska oraz Krzysztof Penderecki, który poprowadzi pierwsze w Krakowie wykonanie swojego nowego utworu „Dies illa”.
Jak co roku w Krakowie wystąpią też młodzi artyści. W tym roku będzie to m.in. Krzysztof Książek i Szymon Nehring, dwóch krakowskich pianistów biorących udział w rozpoczynającym się w październiku w Warszawie Konkursie Chopinowskim.
„Zasada doboru gwiazd na tegoroczny festiwal była prosta. Chciałem jubileusz świętować z tymi, którzy byli częścią Muzyki w Starym Krakowie” – powiedział Gałoński i podkreślił, że festiwal ma formę wykonawczą, a nie, jak wiele podobnych imprez, konkursową. Zaproszeni artyści sami wybierają repertuar - od utworów najdawniejszych po współczesne, który chcą zaprezentować publiczności w Krakowie. „To gwarantuje, że artysta wykona to, co mu +w duszy gra+, a więc zaprezentuje się z jak najlepszej strony, przez co publiczność otrzyma najlepsze wykonania” – zwrócił uwagę dyrektor.
Tegoroczny 40. festiwal rozpocznie koncert w katerze wawelskiej i będzie repliką wieczoru, który w Sukiennicach zainagurował pierwszą edycję. „Zdecydowałem się na jego przypomnienie, bo ten pierwszy koncert doskonale pokazuje nasze założenia. Chodziło mi przede wszystkim, aby pokazać przekrój przez muzykę Krakowa, miasto, które ma ogromne tradycje w tej dziedzinie sztuki. Głównie wykonaliśmy muzykę od XV do XVIII w. W programie znalazł się m.in. magnificat Mikołaja z Radomia, utwory Gomółki czy Completorium Gorczyckiego, utwór dopiero co wówczas odkryty przez Jana Węcowskiego na strychu w kościele w Rakowie Opatowskim” – tłumaczył Gałoński.
Ciekawostką muzyczną festiwalu będzie koncertowe wykonanie XVIII-wiecznej ukraińskiej opery komicznej. Dzieło Dymitra Bortniańskiego „Sokół”, skomponowane w 1786 r. i wykonane po raz pierwszy na dworze cara Pawła I, w zeszłym roku zostało zaprezentowane przez zespół złożony z profesorów i studentów Instytutu Sztuk Pięknych Kijowskiego Uniwersytetu w ramach pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Muzyka w Starym Lwowie.
Równolegle z krakowskim festiwalem odbędzie się w tym roku druga edycja bliźniaczej imprezy - Festiwalu Muzyka w Starym Lwowie. Podczas 13 koncertów na Ukrainie wystąpią m.in.: Krakowski Kwintet Instrumentów Dętych, gdański organista Roman Perucki, czy Elżbieta Stefańska, krakowska klawesynistka, która zaprezentuje muzykę barokową. „Niestety nie mamy jeszcze zatwierdzonego całego budżetu festiwalu. Staramy się i wierzymy, że uda nam się zorganizować planowane koncerty” – powiedział dyrygent, kierownik artystyczny Lwowskiej Filharmonii, Serhij Burko.
Muzyka w Starym Krakowie jest jednym z najstarszych festiwali polskich. Występowali na nim m.in. Henryk Szeryng, Ida Haendel, Jordi Savall, Shlomo Mintz, Krystian Zimerman, Krzysztof Penderecki, Emma Kirkby, Grigorij Sokołow, Rafael Puyana, Igor Kipnis. (PAP)
bko/ agz/