Kultura i sztuka po 1989 roku

21.06.2018

K. Baculewski i L. Polony laureatami Nagrody Związku Kompozytorów Polskich

Kompozytor Krzysztof Baculewski i muzykolog Leszek Polony w czwartek zostali laureatami Nagrody Związku Kompozytorów Polskich. Wręczenie nagród nastąpi we wrześniu br. podczas 60. Festiwalu Warszawska Jesień.

Jak napisano w uzasadnieniu Krzysztof Baculewski został nagrodzony "za pełną powagi i odpowiedzialności postawę kompozytorską, znaczący dorobek muzykologiczny oraz owocną działalność pedagogiczną"

Leszka Polony wyróżniono "za wybitną twórczość naukową, sięgającą subtelnie poza granice muzykologii, ze szczególnym uwzględnieniem pracy nad twórczością Mieczysława Karłowicza" - czytamy w uzasadnieniu.

Zwycięzców wybrało jury w składzie: kompozytorzy: Marta Ptaszyńska (przewodnicząca) i Zygmunt Krauze, prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, muzykolodzy: Zbigniew Skowron i Sławomira Żerańska-Kominek oraz członek zarządu ZKP Tadeusz Wielecki.

Krzysztof Baculewski urodził się w 1950 r. w Warszawie. Kompozytor ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. Jest doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Studia kontynuował w Konserwatorium w Paryżu u Oliviera Messiaena oraz w Groupe de Recherches Musicales, gdzie odbył staż Pierre'a Schaeffera. Od 1973 współpracuje jako krytyk z „Ruchem Muzycznym”; od 1982 wykłada w Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie: Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina); w 2001 otrzymał tytuł profesora. Jest laureatem wielu nagród na konkursach kompozytorskich. Jego twórczość obejmuje utwory wokalno-instrumentalne, orkiestrowe, kameralne, solowe i elektroakustyczne. W 2007 otrzymał srebrną odznakę Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Leszek Polony urodził się 31 stycznia 1946 r. w Krakowie. Jest muzykologiem, krytykiem muzycznym i wydawcą. Ukończył studia z teorii muzyki w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie został pracownikiem naukowym. W 1981 r. otrzymał stopień doktora w Akademii Muzycznej w Warszawie. Habilitował się w 1991 r. w Instytucie Sztuki PAN. W latach 1991-93 był prorektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2004 r. otrzymał tytuł profesora. W latach 1970-81 pracował jako redaktor działu kulturalnego i oświatowego ”Gazety Krakowskiej”. Był również redaktorem naczelnym i prezesem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Jest autorem ponad 80 artykułów i rozpraw muzycznych oraz siedmiu książek, m.in. "W kręgu muzycznej wyobraźni", "Polski kształt sporu o istotę muzyki".

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 r. Do 1991 r. honorowano nią twórców i wykonawców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Od 1991 r. nagradzani są polscy kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy, pedagodzy i organizatorzy życia muzycznego.(PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL