Kultura i sztuka po 1989 roku

22.03.2019

K. Czyżewski i P. Janicki laureatami nagrody literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

Krzysztof Czyżewski – za całokształt twórczości – oraz Piotr Janicki – za tomik poezji – zostali laureatami literackiej nagrody prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2018 rok. Nagrody wręczono po raz 28, w piątek wieczorem.

Nagrodą wyróżniani są twórcy związani z miastem i regionem. Patron nagrody, zmarły w 1989 r. poeta, prozaik i publicysta, pochodził właśnie z Białegostoku.

W tym roku do konkursu zgłoszono 27 tytułów i autorów, kapituła nagrody nominowała trzech autorów - Piotra Janickiego za tomik poezji bez tytułu wydany w 2018 r., Iwonę Menzel za powieść "Po wsze czasy" i Piotra Nesterowicza za powieść "Jeremiasz". Natomiast za całokształt twórczości, z uwzględnieniem książki "Żegaryszki", nominowano Krzysztofa Czyżewskiego, pisarza i animatora działań międzykulturowych, współtwórcę Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach oraz Fundacji Pogranicze.

Przewodniczący kapituły dr hab. Marek Kochanowski z Uniwersytetu w Białymstoku podkreślił, że tegoroczna edycja nagrody zbiegła się z 30. rocznicą śmierci i 80. rocznicą urodzin jej patrona. "Bardzo się cieszymy, że finałowa czwórka jest w jakiś sposób zbieżna z duchem lirycznym Wiesława Kazaneckiego bądź z miejscem, w którym tworzył" - powiedział.

W ocenie kapituły, tomik Piotra Janickiego w sposób "niesamowicie refleksyjny" pokazuje zmagania autora z rzeczywistością; powieść Piotra Nesterowicza "jest sumą różnego rodzaju historii na temat Podlasia, mitów założycielskich, mitów regionalnych", natomiast książka Iwony Menzel poruszyła bardzo ważną, zapomnianą historię obecności w Białymstoku Niemców po powstaniu styczniowym.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ogłaszając zwycięzców, podziękował wszystkim, dla których Białystok i Podlaskie stało się tematem twórczości. Krzysztofa Czyżewskiego uhonorowano za całokształt twórczości z uwzględnieniem "Żegaryszek", natomiast Piotra Janickiego nagrodzono - jak podkreślił Truskolaski - "za odważny gest artystyczny i poetycką kontemplację".

Czyżewski powiedział, że to dla niego niezwykle ważna nagroda, bo pokazuje, że "człowiek z Suwalszczyzny, pogranicza polsko-litewskiego" coraz bardziej staje się człowiekiem Podlasia. Wyjaśnił, że kiedy powstało województwo podlaskie, to on czuł się "trochę jak z innego świata". "Z daleka patrzyliśmy na nagrodę Kazaneckiego, jakby dla nas nieosiągalną, że to dla nas był inny świat, najpierw Białystok, później Podlasie, ale to się rozszerza i to jest dla mnie ważne, bo my kulturowo musimy zszyć ten region" - dodał. W jego ocenie, coraz bardziej widać "wspólny pejzaż Podlasia".

W poprzednich latach nagradzani byli m.in. Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Piotr Nesterowicz, Krzysztof Gedroyć, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz i Anna Sołbut.

Kochanowski poinformował, że od przyszłej edycji nagrody, zostanie wprowadzona nowa kategoria, ogólnopolska, na najlepsze debiuty poetyckie, które zostały wydane w formie książki.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-89), poeta, prozaik i publicysta debiutował w 1959 roku. Zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 r. tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL