Kultura i sztuka po 1989 roku

17.10.2017

Kanadyjska powieściopisarka Margaret Atwood laureatką Nagrody Franza Kafki

We wtorek w Pradze kanadyjska powieściopisarka i poetka Margaret Atwood odebrała Nagrodę Franza Kafki. Atwood wręczono niewielki posąg Kafki zaprojektowany przez czeskiego artystę Jaroslava Rona oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. dolarów.

Jak podała AP, międzynarodowe jury nominowało Margaret Atwood do nagrody już w maju br. Jej wręczenie odbyło się we wtorek w praskiej siedzibie Towarzystwa im. Franza Kafki.

Doroczna Nagroda Franza Kafki przyznawana jest "autorom, których dzieła o wyjątkowej, artystycznej jakości przemawiają do czytelników niezależnie od kraju ich pochodzenia, narodowości i kultury".

Margaret Eleanor Atwood (ur. 18 listopada 1939 r. w Ottawie) jest kanadyjską pisarką, poetką i krytyczką literacką. W 2000 r. otrzymała Nagrodę Bookera, a w 2008 r. została laureatką Nagrody Księcia Asturii. Jest autorką ponad 40 powieści, ponad 20 tomów poetyckich i zbiorów opowiadań.

W Polsce wydawnictwo Znak opublikowało m.in. w 2010 r. jej zbiór esejów pt. "Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa".

Atwood jest siedemnastą laureatką Nagrody Franza Kafki. W ubiegłych latach wyróżnienie to wręczono m.in. amerykańskiemu pisarzowi Philipowi Rothowi; austriackiej pisarce, dramaturżce i poetce Elfriede Jelinek; brytyjskiemu dramatopisarzowi Haroldowi Pinterowi oraz japońskiemu powieściopisarzowi Harukiemu Murakamiemu.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Agata Zbieg

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL