Malarz Karol Palczak otrzymał nagrodę Grand Prix (20 tys. zł) pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki. Jury doceniło artystę za obraz „Snowman”. Wyniki ogłoszono w niedzielę w Pałacu Sztuki w Krakowie.
W konkursie ocenionych zostało prawie 200 prac, które są na wystawie Krakowskiego Salonu Sztuki w Pałacu Sztuki w Krakowie. Ekspozycja i towarzyszące jej wydarzenia trwać będą do 21 października.
Karol Palczak urodził się w 1987 r. w Przemyślu. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe, w 2016 r. został wyróżniony Medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z dziedziny malarstwa.
„Grand Prix pierwszego Krakowskiego Salonu Sztuki zdobywa praca przewrotna i zabawna. Obraz ten jest bez wątpienia po prostu obrazem, zachowuje dystans do powagi klasycznego salonowego malarstwa. Wieloznaczne, uruchamiające szereg skojarzeń dzieło jest niedosłowne i budzi sympatię” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.
Oprócz Grand Prix jury w składzie Ewa Braun, Zofia Gołubiew, Katarzyna Janowska, Jaśmina Polak oraz Zbigniew Preisner wyłoniło również laureatów w kategoriach: Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku.
Laureaci tych kategorii to Marek Bro, Marek Chlanda, Przemek Krzakiewicz, Patrycja Maksylewicz i Łukasz Skąpski, otrzymali oni po 6 tys. zł.
Nagrodę w kategorii Obraz Roku otrzymał Marek Bro za dzieło „Lawenda i siki”. Jury zdecydowało, że „Obrazem Roku zostaje praca jednocześnie oryginalna i tajemnicza. To płótno łączące uliczną estetykę z językiem abstrakcji, pełne dynamiki i niejednoznaczne”.
Przemysław Krzakiewicz, autor instalacji „Natłok (Krakowski Manhattan)” otrzymał tytuł Dzieła Medialnego Roku. Jury uzasadniło swoją decyzję tym, że praca artysty w trafny sposób buduje wyobrażony pomost między przeszłością a przyszłością Krakowa, a autor wykorzystuje archiwalne materiały do komentarza na temat współczesnego miasta.
Laureatką kategorii Działanie Roku została Patrycja Maksylewicz za instalację „Ślubowanie”. Jury doceniło artystkę za to, że dekonstruując konstytucyjne ślubowanie, oddała ducha czasów.
„Klincz. Nowa architektura w Europie” Łukasza Skąpskiego został uznany za Obiekt Roku. „Tytuł Obiektu Roku trafia do pracy opowiadającej o granicach i podziałach – tych realnych i tych przebiegających w naszych głowach. Jesteśmy przekonani, że świadome wykorzystanie wyrafinowanej formy zwraca uwagę na istotny społeczny problem” – czytamy w uzasadnieniu jury.
W ramach Krakowskiego Salonu Sztuki przyznana została nagroda specjalna – Stypendium Twórcze im. Wojciecha Falęckiego, kolekcjonera i znawcy sztuki współczesnej. Jej laureatem został Marek Chlanda „za swobodne, a jednocześnie wciąż zaskakujące, poruszanie się pomiędzy rożnymi mediami w sztuce, od rysunku, przez rzeźbę, po akcje w przestrzeni”. Stypendium Falęckiego (10 tys. zł) funduje żona i córka kolekcjonera.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ par/