Laureatem przyznawanej przez Związek Artystów Scen Polskich Nagrody Gustaw został reżyser teatralny i filmowy Kazimierz Kutz. Wręczenie nagrody, przyznawanej za całokształt twórczości artystycznej, odbędzie się we wtorek - w Międzynarodowym Dniu Teatru.
Uroczystość odbędzie się w warszawskiej siedzibie Związku Artystów Scen Polskich.
Jak podkreśla Maria Wilma z ZASP-u, Nagroda Gustaw to najważniejsza przyznawana przez związek nagroda. Jest to jej III edycja. W tym roku jej laureatem został reżyser teatralny i filmowy Kazimierz Kutz. Wcześniej nagrodę otrzymali Ignacy Gogolewski i Adam Kilian.
Jako samodzielny reżyser Kazimierz Kutz zadebiutował w 1958 r. filmem "Krzyż Walecznych", zrealizowanym na podstawie scenariusza Józefa Hena. Do najbardziej znanych w twórczości Kutza należą też filmy: "Na straży swej stać będę" (1983) - o II wojnie światowej, "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek", komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 r., z Markiem Kondratem w roli głównej.
Jako samodzielny reżyser Kazimierz Kutz zadebiutował w 1958 r. filmem "Krzyż Walecznych", zrealizowanym na podstawie scenariusza Józefa Hena. Do najbardziej znanych w twórczości Kutza należą też filmy: "Na straży swej stać będę" (1983) - o II wojnie światowej, "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek", komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 r., z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz "Zawrócony" (1995) - uhonorowany na festiwalu w Utrechcie (Holandia) nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego.
Kutz to także ceniony reżyser teatralny. Realizował spektakle m.in. dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Komedia, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. We wrocławskim Teatrze Rozmaitości zrealizował m.in. "Śmierć gubernatora" Leona Kruczkowskiego (1961), a w krakowskim Starym Teatrze m.in. "Damy i huzary" Aleksandra Fredry (2001). W warszawskiej Komedii wyreżyserował m.in. "Billy'ego kłamcę" Keitha Waterhouse'a (1964), w Teatrze Polskim - m.in. "Anioła na dworcu" Jarosława Abramowa-Neverly'ego (1965), zaś w Ateneum - m.in. spektakl "Wkrótce nadejdą bracia" Janusza Krasińskiego (1984).
W Teatrze na Woli Kutz zrealizował słynne "Przedstawienie +Hamleta+ we wsi Głucha Dolna" Ivo Breszana (1977) z głośną rolą Tadeusza Łomnickiego, a w Teatrze Narodowym - m.in. "Kartotekę" (1999) i "Na czworakach" (2001) Tadeusza Różewicza, oraz "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera (2004).
Wiele spektakli Kutz wyreżyserował dla Teatru Telewizji. Do najbardziej znanych należą "Opowieści Hollywoodu" Christophera Hamptona (1987), "Do piachu" Tadeusza Różewicza (1990), "Stalin" Gastona Salvatore (1992) i "Emigranci" Sławomira Mrożka (1995).
Podczas wtorkowej uroczystości Nagrodą Schillera zostaną uhonorowani młodzi twórcy.
Jedna z laureatek, Agnieszka Radzikowska jest absolwentką PWST w Krakowie. Od 2002 roku związana jest z Teatrem Śląskim w Katowicach. Po ukończeniu studiów (2008 r.) związała się z Teatrem Współczesnym w Krakowie, gdzie obecnie można ją zobaczyć w kilku tytułach. Jest laureatką II nagrody aktorskiej IX Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu za rolę Iwony w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” oraz Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców w dziedzinie kultury w roku 2010.
Nagrodą Schillera uhonorowana zostanie także Agata Kucińska – absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu (dyplom w 2005 r.). We Wrocławskim Teatrze Lalek pracuje od 2005 roku. Od 10 lat współpracuje z wrocławskim Teatrem Ad Spectatores, gdzie zrealizowała autorski (scenariusz, reżyseria, scenografia i wykonanie) projekt „Żywoty świętych osiedlowych” - spektakl, dzięki któremu znalazła się w gronie nominowanych do Nagrody Schillera.
Nagrodzony zostanie również krakowski Teatr Barakah, założony w 2004 roku przez dwie aktorki: Anę Nowicką i Monikę Kufel, absolwentki PWST w Krakowie. (PAP)
agz/ hes/