"Z powodu Mojego imienia" - oratorium prześladowanych za wiarę, które powstało na podstawie przemówień i kazań ks. Jerzego Popiełuszki w niedzielę wieczorem po raz pierwszy zostanie wykonane w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia. Oratorium to hołd oddany chrześcijańskim męczennikom.
Oratorium prześladowanych za wiarę "Z powodu Mojego imienia", to najnowsze dzieło Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną, napisany został na zamówienie Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie i poświęcony współczesnym męczennikom za wiarę. Oprócz kieleckiej premiery w niedzielę, dzieło zabrzmi także 29 lipca w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży.
Piotr Rubik podkreślił podczas jednej z konferencji, że oratorium niesie ze sobą przesłanie, aby "przeciwstawić się złu, jakim jest prześladowanie i zabijanie chrześcijan". "Bardzo się cieszę, że podczas ŚDM w Krakowie będę mógł pokazać młodzieży z całego świata, że myślimy o tym, co jest ważne" - dodał.
Oratorium - jak zaznaczył Rubik - niesie ze sobą "nadzieję, radość, bo wtedy stajemy się lepsi dla siebie i naszych najbliższych". Poinformował też, że podczas oratorium będzie wykonywana pieśń pt. "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko", w której opisane jest męczeństwo ks. Jerzego.
Jak zaznaczył podczas majowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło, przedsięwzięcie zyskało honorowy patronat prezydenta Andrzeja Dudy. Kapitułą honorową oratorium zostało objęte przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza oraz biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
"Po raz pierwszy Stowarzyszenie postanowiło wykorzystać formę muzyczną w swoich działaniach. Połączenie wzruszających słów opisujących cierpienie chrześcijan z przejmującą muzyką jest formą manifestu w celu zwrócenia uwagi los chrześcijan" - podkreślił wówczas ks. Cisło.
Szacuje się, że do 2010 roku śmiercią męczeńską zginęło 70 mln chrześcijan, z tego w XX wieku 45 mln. Rocznie na świecie za wiarę w Chrystusa jest zabijanych od 105 tys. do 170 tys. chrześcijan; naszym polskim męczennikiem za wiarę jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany przez komunistyczne służby bezpieczeństwa.
"Wobec takiego dramatu nie wolno nam pozostać obojętnym, nie możemy czekać, bo inaczej +kamienie wołać będą+. Dlatego też w kontekście ŚDM w Krakowie, gdzie będziemy gościć ok. 2 mln młodzieży z całego świata - ludzi wierzących i zaangażowanych - chcemy przez formę muzyczną, dosyć przystępną dla młodego człowieka pokazać dramat ludzi wierzących, którzy przez śmierć wyznają wiarę i swoją wierność Chrystusowi" - podkreślił ks. Cisło.
Dodał, że z jednej strony będzie to "hołd oddany tym, którzy złożyli swoje świadectwo za wiarę Chrystusowi", a z drugiej strony ma odpowiedzieć na ich wołanie, bo "oni głosu nie mają". "My mamy być głosem tych, którzy są Kościołem cierpiącym, Kościołem umierającym". I chcemy w ich imieniu przeciwstawić temu ogromnemu cierpieniu, które dzisiaj na świecie obserwujemy" - zaznaczył ks. Cisło.
Oratorium po raz pierwszy zabrzmi podczas wieczornego koncertu w niedzielę, w położonym wśród skał rezerwatu geologicznego, amfiteatrze „Kadzielnia” w Kielcach. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas premiery nagrana zostanie płyta audio. (PAP)
mjk/ skz/ je/