Elewacje kamienicy wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego posłużyły w sobotni wieczór za ekrany dla projekcji wideo autorstwa kilkudziesięciu artystów z Polski. To kolejna odsłona projektu Kinomural, w którym sztuka audiowizualna prezentowana jest w przestrzeni miejskiej. Tematem tegorocznej edycji wydarzenia były odmienne stany świadomości.
Podczas 5. edycji Kinomuralu prezentowano różne formy sztuki audiowizualnej – od wideo-artu przez kino eksperymentalne i różnego rodzaju animacje po instalacje audiowizualne.
Dyrektor Kinomuralu Bartek Bartos podkreślił, że tematem tegorocznej edycji wydarzenia były odmienne stany świadomości.
"W tym roku pokazaliśmy artystyczne interpretacje tajemniczych obszarów ludzkiego doświadczania rzeczywistości. Co roku staramy się tworzyć audiowizualną podróż, w której zacieramy granice między tym, co tu i teraz, a naszą wyobraźnią" – powiedział Bartos.
Fasady kamienic, które posłużyły za ekrany wideoprojekcji, mają od 200 do 300 metrów kwadratowych. "Formuła prezentacji filmowych prac w gigantycznej skali pozwala artystom silnie i głęboko oddziaływać na doznania publiczności obrazem, kolorem, dźwiękiem" – dodał Bartos.
Prace zaprezentowane na tegorocznym Kinomuralu to artystyczne opisy odmiennych stanów świadomości.
"Inicjacyjna podróż bohatera/bohaterki, sen, wyjście z ciała i inne stany przekraczania granic umysłu. Pojawiają się doznania, w których doświadczymy odmiennych temperatur, różnych grawitacji. (…) Transowa atmosfera tegorocznego Kinomuralu pozwala na otwarcie się na odmienne stany świadomości, do których niepotrzebne są żadne substancje" – opisują prezentowane prace organizatorzy wydarzenia.
Materiał wideo dostępny na www.wideo.pap.pl oraz na PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/wroclaw-kinomural-czyli-szuka-audiowizualna-w-przestrzeni-miejskiej-wideo. (PAP)
Autor: Piotr Doczekalski
pdo/ an/ joz/