Obraz Wilhelma Sasnala „Maus 1” wzbogaci Kolekcję Sztuki Galerii Bielskiej BWA – dowiedziała się PAP w tej instytucji, którą prowadzi bielski samorząd. Dzieło powstało w 2001 r. na podstawie komiksu Arta Spiegelmana o Holokauście.
Galeria podała, że zakup umożliwiała dotacja z programu ministra kultury Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej. Umowa zostanie sfinalizowana i obraz trafi do Bielska-Białej, gdy tylko wpłyną fundusze z resortu.
Dyrektor instytucji Agata Smalcerz wskazała, że galeria pozyskała 150 tys. zł., które niemal w całości przeznaczone zostaną na zakup obrazu. "Byliśmy jedną z nielicznych instytucji, których wnioski zostały uwzględnione w tej edycji programu" – podkreślił. Na pozytywnej decyzji zaważyły m.in. bielskie wątki związane z kupowaną pracą.
Bielski magistrat, który prowadzi galerię, podał, że obraz został namalowany w 2001 roku na podstawie komiksu Arta Spiegelmana o Holokauście pt. "Maus". Opowiada on historię życia ojca artysty - Władka Szpigelmana, więźnia Auschwitz. Postaci komiksu są przedstawione jako zwierzęta - Żydzi jako myszy, Niemcy to koty, Polacy - świnie, Francuzi - żaby, Amerykanie – psy, Brytyjczycy – ryby.
"Wzbudzający kontrowersje +Maus+ został wydany w Polsce w 2001 roku – i szybko doczekał się artystycznej reakcji. Jeszcze w tym samym roku, w ramach wystawy kuratorskiej Bielskiej Jesieni, Wilhelm Sasnal namalował na fasadzie Galerii Bielskiej BWA mural przedstawiający jedną ze stron komiksu Spiegelmana. Była to scena, w której wydany gestapo ojciec Arta Spiegelmana jest prowadzony jedną z ulic Bielska do więzienia. Wybór Bielska-Białej na miejsce realizacji muralu nie był przypadkowy – Władek Szpigelman był przed wojną właścicielem jednej z bielskich fabryk. W drodze do więzienia mijał tę fabrykę, podążając ulicą, przy której kiedyś mieszkał" – przypomniała Maria Trzeciak z wydziału prasowego magistratu.
Sasnal zlecił dokładne przemalowanie strony 157 z pominięciem postaci. Zostały tylko "dymki" i teksty. Mural powstał na galerii, która stoi na miejscu zburzonej przez Niemców synagogi. Trzeciak podała, że z inicjatywy bielskich radnych w maju 2002 r. dzieło zostało zamalowane.
W kolekcji Galerii Bielskiej BWA znajdują się już dwa inne obrazy Wilhelma Sasnala: "Rower damski" oraz "Rower męski" (oba z 1999 r. - PAP), za które artysta został nagrodzony Grand Prix 34. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień.
Aktualnie w kolekcji znajduje się blisko 1.1 tys. dzieł, z których ok. 90 procent zostało zdigitalizowanych. Większa część zbiorów galerii umieszczona jest stronie www.kolekcja.galeriabielska.pl. 40 obiektów uzupełnionych zostało o audiodeskrypcję, przetłumaczoną również na język angielski.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ aszw/