Kultura i sztuka po 1989 roku

10.06.2017

Koncert Angeli Gheorghiu na jubileusz Teatru Wielkiego w Łodzi

Angela Gheorghiu. Fot. PAP/EPA Angela Gheorghiu. Fot. PAP/EPA

Koncert słynnej diwy Angeli Gheorgiu, który odbędzie się w sobotę, to jedna z największych tegorocznych atrakcji zaplanowanych z okazji 50-lecia działalności Teatru Wielkiego w Łodzi w gmachu przy pl. Dąbrowskiego. Orkiestrę poprowadzi rumuński dyrygent Ciprian Teodorascu.

Przez znawców opery Angela Gehorghiu uważana jest za jeden z najpiękniejszych głosów operowych przełomu XX i XXI wieku, następczynię słynnej Marii Callas. Mistrzyni wokalnych niuansów da w Łodzi jedyny w Polsce koncert, w czasie którego wykona m.in. arie z "Adriany Lecouvreur", "Marion Lescaut", "Carmen" i "Toski". Towarzyszyć jej będzie rumuński tenor Calin Bratescu.

Jak podkreślał na konferencji zapowiadającej całoroczne obchody 50-lecia Teatru Wielkiego jego kierownik muzyczny Wojciech Rodek, śpiewaczce towarzyszyć będzie orkiestra łódzkiej opery pod batutą rumuńskiego dyrygenta Cipriana Teodorascu, z którym artystka współpracuje od dawna.

Angela Gheorghiu urodziła się w małym rumuńskim miasteczku Adjud. Uczęszczała do szkoły muzycznej w Bukareszcie i także tam ukończyła studia w klasie Mii Barbu na Narodowym Uniwersytecie Muzycznym. Wspaniały głos i wyjątkowa prezencja zapewniły jej status międzynarodowej gwiazdy operowej.

Na arenie międzynarodowej zadebiutowała rolą Mimi w Covent Garden w roku 1992. W tym samym roku zaśpiewała po raz pierwszy w Metropolitan Opera i w Wiedeńskiej Operze Narodowej. W 1994 roku wystąpiła w Covent Garden w partii Violetty z "Traviaty" w głośnym spektaklu, który następnie był emitowany w BBC.

Od swego debiutu w Royal Opera House występowała w najważniejszych teatrach operowych na świecie m.in. w La Scali, Wiedeńskiej Operze Narodowej, Metropolitan Opera, Operze Państwowej w Hamburgu. Jej repertuar obejmuje partie Mimi, Violetty, Charlotty, Julii, Neddy, Adiny, Toski, Magdy w "Jaskółce", Manon, Małgorzaty, Leonory w "Trubadurze" i Adriany Lecouvreur. Nagrała wiele płyt m.in. dla wytworni EMI Classics i Decca.

Gheorgiu zagrała też tytułową rolę w filmie Tosca w reżyserii Benoit Jacquota, a także wystąpiła w roli Julii w filmie nakręconym dla Online Classics.

Koncert Angeli Gheorghiu jest jednym z wielu wydarzeń artystycznych, które w 2017 roku organizowane są w ramach obchodów 50-lecia działalności Teatru Wielkiego w gmachu przy pl. Dąbrowskiego.

Budowa gmachu Teatru Narodowego (taka była początkowo jego nazwa) rozpoczęła się w 1949 r. i trwała aż 18 lat. Niemający własnej siedziby zespół łódzkiej opery, wystawiał przedstawienia głównie na scenie Teatru Nowego; od pierwszego spektaklu w październiku 1954 roku przygotował w sumie 27 premier operowych i 9 baletowych.

Od sezonu 1966/1967 zarządzeniem Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi zmieniono nazwę na Teatr Wielki w Łodzi, a opera przeniosła się do budynku przy placu Dąbrowskiego.

Teatr zainaugurował działalność 19 stycznia 1967 r. Od tego czasu przedstawił publiczności ponad 300 premier. Przez blisko pół wieku wystawił ponad 7500 spektakli, które obejrzało ponad 6 milionów widzów. W 2012 roku budynek opery został gruntownie zmodernizowany kosztem 47 mln zł, z czego ponad 31 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. (PAP)

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL