Wysoko ceniony polski zespół smyczkowy grający jazz Atom String Quartet wystąpi w sobotę 9 grudnia w Teatrze Roma w Warszawie. W programie koncertu kompozycje Zbigniewa Seiferta, m.in. z płyty zespołu pt. "SEIFERT".
Koncert zespołu Atom String Quartet w Teatrze Roma odbędzie się w ramach cyklu Dobry wieczór Jazz, którego opiekunem artystycznym jest Krzysztof Herdzin, pianista, kompozytor, dyrygent.
"Zgramy przede wszystkim utwory z płyty +Seifert+, ale nie tylko - powiedział PAP wiolonczelista Krzysztof Lenczowski. - Muzyka i osoba Zbigniewa Seifera były zawsze ważne dla naszego zespołu. Cieszyliśmy się, kiedy wygraliśmy konkurs ogłoszony przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta na nagranie tej płyty. Ale wcześniej byliśmy zaproszeni przez IX Letnią Akademię Jazzu w Łodzi w 2016 r., aby zagrać koncert z muzyką Zbigniewa Seiferta. Przygotowaliśmy na tę okazję specjalny program, w całości poświęcony właśnie muzyce Seiferta. Ten materiał znalazł się na płycie i wykonamy go w Romie".
W Romie wystąpi zespół w składzie: Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski oraz Krzysztof Lenczowski.
"SEIFERT" jest czwartą płytą Atom String Quartet, trzecią studyjną, drugą nagraną w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i pierwszą monograficzną, poświęconą twórczości jednego kompozytora. Płyta „SEIFERT" otrzymała pięć gwiazdek w recenzji, która ukazała się na amerykańskim portalu poświęconym muzyce jazzowej „all about jazz”.
Lenczowski zaznaczył, że zespół stara się podejść do kompozycji Zbigniewa Seiferta w kreatywny sposób. "Wykonujemy utwory tego wybitnego skrzypka, ale proponujemy własną ich interpretację. Gramy Seiferta w naszym stylu".
Zbigniew Seifert w powszechnej świadomości wielbicieli jazzu funkcjonuje głównie, jako skrzypek–wirtuoz. "Niewiele uwagi poświęca się jego kompozycjom, które w równym stopniu, co mistrzowska gra na instrumencie, stanowią o charakterystycznym +seifertowskim+ stylu. Muzycy kwartetu postanowili przypomnieć utwory mistrza (...). Zostały one przefiltrowane przez język muzyczny jazzowego kwartetu smyczkowego, co wydaje się być bliskie wartościom wyznawanym przez kompozytora" - zauważył w recenzji płyty Ryszard Borowski.
"Jeżdżąc po świecie zorientowaliśmy się, że Zbigniew Seifert, a naszym zdaniem był to najwybitniejszy skrzypek jazzowy na świecie, jest dobrze pamiętany w wielu środowiskach muzycznych. Znacznie lepiej niż w Polsce. Dlatego też postanowiliśmy trochę wspomóc Anetę Norek-Skrycką z Fundacji im. Zbigniewa Seiferta, która dąży do przypomnienia i rozpropagowania jego muzyki" - podkreślił w rozmowie z PAP Lenczowski.
"Byłem zawsze pod ogromnym wrażeniem albumu +Solo Violin+, który ukazał się jeszcze za życia Zbigniewa Seiferta. Wielki saksofonista amerykański David Liebman uważał, że jest to najwybitniejsze nagranie skrzypcowe na świecie, jeśli chodzi o jazz. A trzeba pamiętać o dramatycznym kontekście, w jakim płyta powstała. Była to rejestracja koncertu z 19 maja 1976 r., który odbył się w Bremie, wkrótce po tym jak Seifert dowiedział się, że cierpi na chorobę nowotworową. Pomysłodawcą wydania płyty był sam artysta. Wpływy ze sprzedaży płyty miały mu pomóc w sfinansowaniu kosztownego leczenia. Muzyk aktywnie uczestniczył nie tylko w samym nagrani płyty, ale też w całym procesie przygotowującym jej publikację" - przypomniał Lenczowski.
Atom String Quartet, zespół założony w 2009 roku w Warszawie przez Dawida Lubowicza, Mateusza Smoczyńskiego, Michała Zaborskiego oraz Krzysztofa Lenczowskiego, wykonuje głównie własne kompozycje, inspirowane rytmami latynoskimi, folklorem irlandzkim, melodiami hiszpańskimi oraz motywami z różnych regionów Polski. W czerwcu 2011 ukazała się płyta „Fade in”, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”, za który zespół otrzymał kolejnego Fryderyka.
Zespół z koncertował na najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych: Berliner Jazztage, Hildener Jazztage, Zbigniew Seifert in Memoriam, Festival Veranos de la Villa Madrid, Jazz Jamboree, Bielska Zadymka Jazzowa, Ethno Jazz Festival, Azoty Tarnow International Jazz Contest Festival.
Kwartet współpracował z takimi osobowościami jak: Urszula Dudziak, Kayah, Aga Zaryan, Agnieszka Hekiert, Jerzy Maksymiuk, Janusz Olejniczak, Vladislav Adzik Sendecki, Krzesimir Dębski, Wojciech Staroniewicz, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Marcin Nowakowski, Józef Skrzek, a także zespołami: World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Sinfonia Viva oraz Kwartet Góralski Sebastiana Karpiela Bułecki i Motion Trio.(PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ agz/