Relacje powstańców z Archiwum Historii Mówionej są inspiracją płyty "Historie", z której utwory zostaną zaprezentowane na koncercie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzykę skomponował Andrzej Smolik, teksty napisali Natalia Grosiak i Miłosz "Miuosh" Borycki.
"Co roku zapraszamy do współpracy przy tym koncercie różnych artystów, którzy według nas mają przede wszystkim niesamowity dar słuchania historii, wsłuchiwania się w głosy powstańców, wsłuchiwania się w Warszawę. I opowiadania tego poprzez muzykę. I staramy się zapraszać do współpracy artystów, którzy rzeczywiście potrafią to zrobić i przekazują te emocje w piękny sposób" - opowiadała PAP Justyna Rudkowska, szefowa działu edukacji kulturalnej Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jak zaznaczyła, w tym roku do współpracy Muzeum udało się zaprosić Andrzeja Smolika. "Podjął się on zadania napisania utworów specjalnie na płytę +Historie+. Inspiracją do nich stały się relacje powstańców znajdujące się w naszym Archiwum Historii Mówionej. Artyści wybrali cztery z nich, które stały się dla nich inspiracją do napisania muzyki i tekstów. Teksty te dotyczą emigracyjnych losów powstańców, ich powrotów do Warszawy, do rzeczywistości powojennej w naszym mieście i ich zmaganiach z nią. Będą to historie czterech osób opowiedziane na różne sposoby" - powiedziała Rudkowska.
Andrzej Smolik podkreśla, że trudno wyjaśnić dlaczego wybrano akurat te cztery historie. "Pewnie dlatego, że są dramatyczne, że jest w nich miłość, strata, rzeczy dobre, złe, cała dramaturgia powstania i tego, co się działo po nim z tymi ludźmi. Bo właściwie staramy się opowiedzieć historie bohaterów powstania, ale tak, by pokazać jak układały się ich losy często o wiele później" - zaakcentował muzyk.
Smolik podkreśla, że trudno wyjaśnić dlaczego wybrano akurat te cztery historie. "Pewnie dlatego, że są dramatyczne, że jest w nich miłość, strata, rzeczy dobre, złe, cała dramaturgia powstania i tego, co się działo po nim z tymi ludźmi. Bo właściwie staramy się opowiedzieć historie bohaterów powstania, ale tak, by pokazać jak układały się ich losy często o wiele później" - zaakcentował muzyk.
Dodał, że artyści z niezwykłą pokorą podeszli do tematu, ponieważ są to historie prawdziwe, ludzkie dramaty. "To inspirujące, ale też blokujące, bo mamy do czynienia z żywą tkanką i trzeba być tu bardzo delikatnym. Zaprosiłem do projektu Natalię Grosiak, z którą miałem okazję spotkać się na scenie i na płycie, ale w bardzo małym wymiarze. I marzyłem, by zrobić coś więcej, bo jestem fanem jej głosu i wydawało mi, że ten projekt będzie dobrym momentem, żebyśmy spotkali się na płycie i koncercie" - powiedział.
Do projektu zaprosił też Miłosza "Miuosha" Boryckiego, ponieważ - jak wyjaśnił - chciał opowiedzieć te historie na różne sposoby. "By delikatność i zmysłowość Natalii zrównoważyć takim męskim pierwiastkiem. Dlatego zaprosiliśmy rapera Miłosza, z którym też kiedyś zagraliśmy wspólny koncert. Na płycie historie każdego z czworga bohaterów - trzech kobiet i mężczyzny opowiadamy właściwie na cztery sposoby - częścią archiwalną, muzyką, tekstem śpiewanym przez rapera i tekstem śpiewanym przez Natalię Grosiak. Do tego na koncercie dojdą jeszcze aktorzy, którzy będą czytali teksty - Magdalena Berus i Dawid Ogrodnik" - mówił Smolik.
Podczas piątkowego koncertu pt. "Historie" w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można posłuchać utworów z płyty pod tym samym tytułem, która ma tego dnia premierę. Na koncert obowiązują bilety, które można kupić na stronie Muzeum lub na miejscu przed imprezą. "Oczywiście miejsce determinuje liczbę widzów, ale Park Wolności jest duży i spokojnie pomieści kilka tysięcy osób, więc myślę, że wszyscy chętni będą mogli wziąć w nim udział. Będzie również możliwość uzyskania autografu wykonawców na płycie" - dodała Rudkowska.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
akn/ agz/