Koncertem poświęconym jednemu z najwybitniejszych skrzypków jazzowych Zbigniewowi Seifertowi w studio koncertowym Radia Kraków uczczona zostanie we wtorek 70. rocznica jego urodzin – poinformowali w poniedziałek organizatorzy.
Z okazji urodzin artysty Fundacja im. Zbigniewa Seiferta zaprezentuje także przed koncertem biografię "Życie i twórczość Zbigniewa Seiferta - Man of the Light" Anety Norek-Skryckiej. Do książki dołączono płytę z niepublikowanym dotąd nagraniem duetu Zbigniew Seifert i Richie Beirach.
"Koncert jest niezwykły, będzie poprzedzony krótką projekcją z wypowiedziami osób, które znały Zbigniewa Seiferta i bardzo go ceniły, jak np. Tomasz Stańko, Urszula Dudziak i Mark Feldman. Będzie też krótki fragment wypowiedzi samego Seiferta z 1974 roku, kiedy miał 27 lat" – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta i autorka książki Aneta Norek-Skrycka.
Jak poinformowała, w czasie koncertu wystąpi solo artysta światowej rangi Mateusz Smoczyński oraz laureat pierwszej edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta Bartosz Dworak ze swoim kwartetem.
Zbigniew Seifert był wybitnym skrzypkiem jazzowym - współpracował m.in. z Jackiem DeJohnette, Johnem Scofieldem i grupą Oregon. Przez pięć lat grał w Kwintecie Tomasza Stańki, a po rozwiązaniu tego zespołu kontynuował karierę muzyczną w Niemczech. Żył niespełna 33 lata.
Kolejną okazją do uczczenia postaci wybitnego artysty będzie druga edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta, jaka odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia. Także w sierpniu zaprezentowana zostanie angielskojęzyczna wersja biografii Seiferta. Ponadto przygotowano m.in. pierwsze wydanie utworów Zbigniewa Seiferta "The music of Zbigniew Seifert. 18 pieces arranged by Mateusz Smoczyński". Publikację, zawierającą m.in. fotokopie rękopisów kompozycji, będzie można kupić już niebawem w sklepie internetowym, podobnie jak płyty, książki, nuty i plakaty o tematyce jazzowej (seifertcompetition.com/store).
Zdaniem dyrektora Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami Witolda Wnuka "odkrycie muzyki Zbigniewa Seiferta w szerszym międzynarodowym aspekcie jest jeszcze sprawą przyszłości". "Może nastąpi to poprzez konkurs jego imienia" – wyraził przekonanie Witold Wnuk. Jako kolejny krok w popularyzacji postaci jazzmanna uczestnicy spotkania wskazali jego biografię. "Książka jest bardzo faktograficzna, informacje do niej zbierałam kilka lat. To pierwsza taka książka o Seifercie, mam nadzieję, że może być punktem wyjścia do kolejnych" – powiedziała jej autorka Aneta Norek-Skrycka.
Do tegorocznej edycji konkursu im. Seiferta zgłosiło się 59 muzyków z 13 krajów, najwięcej z Polski i USA. Do półfinałów zakwalifikowało się 10 osób. Przesłuchania półfinałowe i finałowe odbędą od 24 do 26 sierpnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a koncert galowy - 27 sierpnia w Krakowie.
Głównym celem konkursu jest przywrócenie pamięci o dorobku zmarłego 35 lat temu skrzypka jazzowego. Konkurs organizuje Fundacja im. Zbigniewa Seiferta. Jest on adresowany do skrzypków i altowiolistów do 38 roku życia, którzy wykonują jazz i muzykę improwizowaną.
Solistów oceniać będzie jury, w którym zasiadają: perkusista i członek zespołów Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta - Janusz Stefański, nowojorski skrzypek Mark Feldman oraz dyrektor artystyczny Stowarzyszenia Toronto Downtown Jazz i Toronto Jazz Festival Josh Grossman.
Zwycięzcy otrzymają statuetki zaprojektowane przez krakowskiego artystę Igora Czuchraja oraz nagrody pieniężne. Pierwsza nagroda to 10 tys. euro, druga 5 tys. euro, a trzecia 2 tys. euro. Swojego laureata wybierze także publiczność. Nagrodę specjalną, w postaci występu w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego ufunduje Fundacja Jazzarium i Programu 2 Polskiego Rada. Drugą nagrodą specjalną jest koncert w Hamburgu.
Zbigniew Seifert był wybitnym skrzypkiem jazzowym - współpracował m.in. z Jackiem DeJohnette, Johnem Scofieldem i grupą Oregon. Przez pięć lat grał w Kwintecie Tomasza Stańki, a po rozwiązaniu tego zespołu kontynuował karierę muzyczną w Niemczech. Żył niespełna 33 lata, zmarł w lutym 1979 r. na zawał serca w Szpitalu Onkologicznym w Buffalo.
Nagrał płyty: "Solo Violin", "Oregon/Violin" (z grupą Oregon), "Man of the Light", a trzy miesiące przed śmiercią - "Passion", na której towarzyszyli mu gitarzysta John Scofield, pianista Richie Beirach, kontrabasista Eddie Gomez, perkusista Jack DeJohnette i grający na różnych instrumentach perkusyjnych Nana Vasconcelos.
Konkurs im. Zbigniewa Seiferta odbywa się co dwa lata, na przemian z zainaugurowanym w 2015 r. międzynarodowym konkursem gitarowym dedykowanym pamięci Jarka Śmietany.(PAP)
hp/ agz/