Znane dziewiętnastowieczne arie i pieśni Stanisława Moniuszki w niecodziennych aranżacjach - od swinga przez rock, reggaeton, po elektroniczny dubstep - będzie można usłyszeć w środę wieczorem w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Jak mówią, Krzysztof Wawrzyniak i Krzysztof Brzeziński - pomysłodawcy koncertu "Moniuszko inaczej" proponowana przez nich muzyczna podróż przez współczesne brzmienia ma przedstawić młodszym słuchaczom talent Stanisława Moniuszki do tworzenia przebojowych melodii, łatwych do zapamiętania i zanucenia.
"Melodie i harmonie pozostaną niezmienione, ale ubrane w nowoczesne instrumentarium z pewnością mogą zaskoczyć" – zapewnia Brzeziński, odpowiedzialny za nowe aranżacje wykorzystujące różnorodność stylów muzycznych.
W programie koncertu znajduje się w sumie kilkanaście utworów w odsłonach popowych, rockowych czy rapowanych. Wśród nich pieśń "Znasz-li ten kraj" czy aria Skołuby z opery "Straszny dwór". Będzie można usłyszeć również m.in. swingowej wersji "Gdyby rannym słonkiem" oraz pieśń "Czary" w wersji reggaetonowej.
Artystom Teatru Muzycznego w Łodzi akompaniować będzie czteroosobowy zespół muzyczny: Krzysztof Brzeziński, Paweł Zwierzyński-Pióro (gitara basowa, kontrabas), Gniewomir Tomczyk (perkusja, instrumenty elektroniczne) oraz DJ-Jakub Q.B.A. Cetnarowski.
Koncert przygotowany z okazji trwającego Roku Moniuszkowskiego (rok 2019 to rok 200-lecia urodzin kompozytora), zostanie wystawiony również 13 listopada.
Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w majątku Ubiel koło Mińska. Do historii przeszedł jako ojciec polskiej opery. Był kompozytorem, dyrygentem, także pedagogiem. Jego najsłynniejsze dzieła to opery "Halka" i "Straszny dwór".
Inspirację dla muzyki Moniuszki stanowiła kultura ludowa. Jednym z najlepiej znanych zbiorów jego drobnych utworów jest cykl dwunastu "Śpiewników domowych" zawierających pieśni do słów poetów polskich (m.in. Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Stefana Witwickiego), a także obcych oraz do słów twórców ludowych. Utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego. Kompozytor tworzył także muzykę religijną. Moniuszko zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ wj/