Koncert finalistów i laureatów konkursu, który był podstawą pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej, rozbrzmiał w sobotę w Filharmonii Krakowskiej. Wykonawcami utworów patriotycznych były dzieci i młodzież.
Wieczór zakończył Ogólnopolski Festiwal Piosenki Niezłomnej.
Jeszcze przed koncertem galowym w sobotę w Filharmonii Krakowskiej trwały przesłuchania finalistów, wyłonionych spośród tysięcy osób w eliminacjach wojewódzkich. Do finału w Krakowie przeszły 43 podmioty – soliści, zespoły i chóry.
W skład jury, które wybrało najlepszych, weszli znawcy muzyki, m.in. poseł Paweł Kukiz. Członkiem komisji konkursowej był także por. Wacław Szacoń „Czarny” – żołnierz AK i WiN, czterokrotnie skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci.
„Niezwykle miło zaskoczył nas wysoki poziom, jaki prezentowała młodzież. Słuchając niektórych utworów nam, członkom komisji, łzy napływały do oczu” – powiedział Robert Zapart, pełnomocnik w Polsce londyńskiej Fundacji Armii Krajowej, która wraz ze Stowarzyszeniem Passionart zorganizowała festiwal.
W kategorii dzieci najlepszymi solistami okazali się Wilhelm Pasterz ("Taki kraj") i Fabian Kiciński ("Miejcie nadzieję"); w kategorii młodzież zwyciężyła solistka Anna Surma ("Kolęda warszawska") i Kwartet wokalny z Lisiej Góry ("Cisza"); z kolei najlepszym chórem w tej kategorii okazała się grupa Credo ("Panie generale"). Laureaci odebrali nagrody rzeczowe.
Podczas gali przyznano także Grand Prix festiwalu – 2 tys. zł od Fundacji Armii Krajowej w Londynie otrzymał zespół Ballada z Zakliczyna w woj. małopolskim ("Powrót rozstrzelanej armii").
Nagrody wręczali m.in. Adam Komorowski z zarządu Fundacji Armii Krajowej w Londynie, dyrektor generalny Ministerstwa Obrony Narodowej Bogdan Ścibut i pos. Paweł Kukiz.
„Przyjechałem, by okazać wam szacunek za to, że pamiętacie, i by prosić, byście pamiętali” – powiedział Kukiz. „Moje serce rośnie, kiedy widzę tak wiele młodych osób, które śpiewają o tych, o których jeszcze chwila abyśmy zapomnieli. Prośba – na następnej edycji dajcie więcej radosnych, szalonych piosenek, bo Polska to jest przede wszystkim radość, potęga” – dodał.
"Mam nadzieję, że pierwszy festiwal jest znakomitym początkiem tego wielkiego, wspólnego, narodowego śpiewania. Pełen wzruszeń jestem po dzisiejszym wieczorze" - powiedział dyrektor generalny MON.
Patronem festiwalu jest Henryk Rasiewicz „Kim”, żołnierz 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej oraz autor utworów partyzanckich, m.in. „Noc zapada nad cichym jeziorem”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Na znojną walkę”, która stała się hymnem kresowych jednostek Armii Krajowej.(PAP)
bko/ mhr/