Tomasz Stańko Quartet wystąpił w niedzielę wieczorem w prestiżowym audytorium Parco della Musica w Rzymie, dwa dni po swym koncercie w Bolonii, gdzie uświetnił festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej prezentacją kompozycji inspirowanych poezją noblistki.
Stańko zainaugurował kolejną edycję Corso Polonia, wielkiego przeglądu kultury polskiej organizowanego przez Instytut Polski w Wiecznym Mieście.
Rzymski występ Stańki, który podbił publiczność, zapowiadała włoska prasa przedstawiając go jako jednego z najwybitniejszych jazzmanów na świecie. Trębacz był nadzwyczajnym gościem pierwszej edycji Corso Polonia w 2003 roku.
Kontynuacją bolońskich Dni Szymborskiej z okazji 20-lecia przyznania jej nagrody Nobla będzie dedykowany jej czwartkowy wieczór w Instytucie. Zaprezentowane zostaną poświęcone jej nowości wydawnicze, w tym pierwsza na świecie powieść graficzna o krakowskiej poetce, której autorką jest włoska artystka Alice Milani.
W sobotę 21 maja włoski reżyser polskiego pochodzenia Claudio Jankowski przedstawi spektakl oparty na „Paradach” Jana Potockiego i „Teatru komediowego” Carlo Goldoniego.
Na 22 maja zapowiedziano projekcję odrestaurowanej wersji filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa z 1965 roku, również na podstawie powieści Jana Potockiego.
26 maja odbędzie się debata o kinie Krzysztofa Kieślowskiego, w której udział wezmą gwiazda jego filmów Irene Jacob, reżyser Tomasz Wasilewski, krytycy Tadeusz Sobolewski i Fabio Ferzetti, aktor i reżyser Pippo Delbono. Dyskusję poprzedzi projekcja telewizyjnego dokumentu Kieślowskiego „Legenda” z 1975 r.
W Palazzo delle Esposizioni zorganizowany zostanie przegląd filmów polskiego reżysera, w którego programie jest m.in. „Podwójne życie Weroniki” ze specjalnym gościem festiwalu Irene Jacob w roli głównej. Na retrospektywę tę przyjedzie też Jerzy Stuhr, najbardziej znany polski aktor we Włoszech.
W sobotę 4 czerwca, z okazji 25-lecia powstania Grupy Wyszehradzkiej wystąpią duety z czterech państw członkowskich: Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Nasz kraj reprezentować będą Karolina Cicha i Bart Pałyga, wykonujący utwory w 9 językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz, polskim, tatarskim i esperanto.
Corso Polonia potrwa w stolicy Włoch do 23 czerwca.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ jm/