Koncert „Swing a la Moderne – 100 lat Niepodległej – 50 lat PSJ” odbędzie się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Capitol w Warszawie. Wystąpią m.in. Lora Szafran, Stanisław Soyka, Patrycja Zarychta.
"50. urodziny Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego - to zobowiązująca data; jesteśmy dojrzali, ale wciąż z młodzieńczą werwą. A zaczęło się wszystko w roku 1957 r. kiedy została założona Federacja Polskich Klubów Jazzowych - powiedział PAP Bogusław Dziekański, twórca Małej Akademii Jazzu, obecnie członek władz PSJ. - Pamiętam, że Marek Karewicz mawiał, że temu urzędnikowi w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, który wydał zgodę na powołanie FPKJ należy się pomnik" - dodał.
W 1964 r. FPKJ przemianowano na Polską Federację Jazzową. PFJ stała się organizacją środowiska jazzowego, która skupiała już nie tylko kluby jazzowe, ale muzyków i działaczy. W 1969 r. doszło do powstania Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
"Był to, nie waham się powiedzieć - zauważył Dziekański - okręt flagowy polskiej kultury tamtego okresu. Wszystko, co działo się na rynku muzycznym i dotyczyło jazzu: publikacja płyt, organizacja tras koncertowych, koncerty gości z zagranicy, festiwal Jazz Jamboree związane było z PSJ. Istniały też prężnie działające oddziały terenowe PSJ, np. w Krakowie, we Wrocławiu - gdzie powstał festiwal Jazz nad Odrą, w Bydgoszczy, tam z kolei zainicjowana została Pomorska Jesień Jazzowa, a później, w 1985 r., również jako inicjatywa środowiska - powstała Mała Akademii Jazzu" - przypomina Dziekański.
"Postanowiliśmy uczcić jubileusz 50-lecia PSJ w tym czasie, gdy w całej Polsce obchodzone są uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości, by podkreślić, że połowę tego okresu, Polskie Stowarzyszenie Jazzowe działa na rzecz promocji kultury jazzowej i muzyki jazzowej w Polsce" - napisano w komunikacie PSJ, który wraz z IPN-em, jest organizatorem koncertu urodzinowego. W programie koncertu „Swing a la Moderne – 100 lat Niepodległej – 50 lat PSJ”, zaplanowano utwory polskich i amerykańskich kompozytorów w nowoczesnych, swingowych aranżacjach. Będą to zarówno amerykańskie szlagiery Benny Goodmana, Duke'a Ellingtona i Charlesa Mingusa, jak i polskie utwory m.in. Juliusza Loranca, Krzysztofa Komedy i Henryka Kuźniaka.
"Muzyczna podróż do ery swingu przypomni czasy, gdy pulsujący rytm, energetyczne sekcje dęte, improwizacje wypełniały sale taneczne i dancingi od lat 20-tych XX wieku również w Polsce. Nasz urodzinowy koncert to próba przypomnienia tej eleganckiej muzyki poprzez ukazanie jej historii we współczesnej formie" - zapowiadają organizatorzy.
Udział w koncercie wezmą m.in. Stanisław Soyka, Lora Szafran, Patrycja Zarychta, Piotr Salata, rapera ESKAUBEI, trio wokalne Luna Voices, a także młodzi muzycy jazzowi występujący pod nazwą PSJ AdHoc Big Band.
Koncert poprzedzi warszawska premiera albumu Andrzeja Wasylewskiego „Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa”. Jest to opowieść o polskim jazzie największych twórców muzyki tego gatunku, m.in. Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Michała Urbaniaka, Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Karolaka, Tomasza Stańko, Włodzimierza Nahornego.
Z muzykami rozmawiał reżyser i operator filmowy Andrzej Wasylewski, który całość uzupełnił fotografiami z komentarzem "pół serio" Wojciecha Karolaka oraz czterema krążkami DVD z pięciogodzinnym filmem "Jazzowe dzieje Polski", zapisem koncertu gwiazd Jarosława Śmietany, autora "A Story of Polish Jazz" i filmem biograficznym "Better Luck Next Time", poświęconym Andrzejowi Trzaskowskiemu.
Organizatorem tego wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Jazzowe przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, a produkcji koncertu podjęła się Fundacja Polski Jazz.
Koncert został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”. (PAP)
Anna Bernat