Kultura i sztuka po 1989 roku

28.02.2019

Koncert w 209. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w piątek w Filharmonii Narodowej

Koncert z okazji 209. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina odbędzie się w piątek w Filharmonii Narodowej. Wystąpi Tomasz Ritter i (oh!) Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Dirka Vermeulena. Wcześniej w południe, w Żelazowej Woli wystąpi Krzysztof Książek.

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że na koncercie w Filharmonii usłyszymy po raz pierwszy kopię fortepianu Chopina - tym razem nie będzie to Buchholtz, ale paryski Pleyel.

NIFC podał, że będzie to kopia Pleyela z 1830 r. o numerze seryjnym 1555. Kopia ta, wykonana przez Paula McNulty'ego w 2009 r. znajduje się w kolekcji Instytutu.

Na koncercie usłyszymy uwerturę "Bajka" Stanisława Moniuszki, która, jak poinformował zastępca dyrektora NIFC Stanisław Leszczyński, zostanie po raz pierwszy wykonana na instrumentach historycznych, oraz Symfonię C-dur op. 2 nr 2 Karola Lipińskiego. Utwory te wykona {oh!} Orkiestra Historyczna pod dyrekcją Dirka Vermeulena. Zespół wykona również koncert f-moll Fryderyka Chopina, solistą będzie Zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasz Ritter.

Tego samego dnia w południe, w Żelazowej Woli wystąpi Krzysztof Książek. Wykona mazurki oraz nokturny Fryderyka Chopina na fortepianie historycznym.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL