Walka o niepodległość 1914-1918

04.11.2018

Koncert w archikatedrze lwowskiej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie. Fot. PAP/D. Delmanowicz Bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przypomina, że Polacy „nieugiętą wolą całego narodu wskrzesili do życia suwerenne państwo, pokonując fatum historii” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników okolicznościowego koncertu we Lwowie.

W niedzielę w archikatedrze lwowskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbył się koncert w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Udział wzięli w nim m.in. arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki, konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski i prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej Przemysław Firek, a także duchowni, siostry zakonne i inni goście.

W liście do uczestników i organizatorów koncertu prezydent wyraził radość z faktu, że "nasi Rodacy za wschodnią granicą w tym szczególnym roku spotykają się w jednym z najstarszych kościołów Lwowa, aby podczas uroczystego koncertu, słuchając Mszy F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, wspólnie przeżywać tak radosny dla całej polskiej społeczności czas".

Jak podkreślił, tegoroczny jubileusz przypomina o tym, "jak Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Rzeczypospolitej, jak bronili jej granic i dążyli do odbudowy niezależnego państwa" oraz jak wskrzesili "do życia suwerenne państwo, pokonując fatum historii".

Wskazał na przesłanie niedzielnego koncertu, tj. rolę kultury w historii polskiego narodu. "To kultura, stanowiąc ostoję polskości, pozwoliła Polakom przetrwać, dawała poczucie tożsamości, dumę i siłę" - zaznaczył. (PAP)

akl/ mc/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL