Amerykański trębacz Wadada Leo Smith, grupa Skalpel feat, Sophia Grand Club, członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańki zagrają w piątek w Rzeszowie z okazji urodzin trębacza, urodzonego w Rzeszowie Tomasza Stańki. Wydarzenie będzie toastem urodzinowym dla zmarłego w ub. roku artysty.
Koncert powstał z inspiracji córki i wieloletniej managerki artysty - Anny Stańko. Podobny odbędzie się także w Warszawie w czwartek, w dniu urodzin artysty. Gdyby żył, 11 lipca Stańko skończyłby 77 lat.
W czasie rzeszowskiej odsłony koncertu na scenie przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie kompozycje inspirowane twórczością mistrza w piątek wieczorem zagra Skalpel feat, czyli Marcin Cichy, Igor Pudło oraz Piotr Damasiewicz i Rafał Dutkiewicz.
Wystąpią także członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańki: pianista David Virelles, perkusista Gerald Cleaver, a towarzyszyć im będzie na kontrabasie Sławomir Kurkiewicz.
W programie wieczoru znajdzie się też specjalnie napisane na tę okazję solo dla mistrza, które zaprezentuje wybitny amerykański trębacz - Wadada Leo Smith.
Dalsza część koncertu odbędzie się w klubie Lord Jack. Na tamtejszej scenie zagra grupa Sophia Grand Club, w składzie: Vitold Rek (kontrabas), Kuba Płużek (instrumenty klawiszowe), Bartłomiej Prucnal (saksofony), Maksymilian Olszewski (perkusja), Eskaubei (rap, spoken word).
Po koncercie przewidziane jest jam session, na które organizatorzy zapraszają wszystkich muzyków.
Wstęp na koncert jest wolny.
Tomasz Stańko urodził się w 1942 roku w Rzeszowie. Był trębaczem, kompozytorem i aranżerem, jednym z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej. Zadebiutował w 1962 r., grając w zespole Jazz Darings wraz z Adamem Makowiczem, następnie był jednym z członków słynnej grupy Krzysztofa Komedy. W 1968 r. założył własny kwintet, w skład którego weszli m.in. skrzypek Zbigniew Seifert i saksofonista Janusz Muniak.
W 1970 r. nagrał album „Music for K.”, a następnie takie płyty jak „Purple Sun” (1973), „TWET” (1975) i „Balladyna” (1975), na której trębaczowi towarzyszył m.in. kontrabasista Dave Holland i saksofonista Tomasz Szukalski. W ciągu swojej kariery Stańko współpracował z takimi muzykami jak m.in. Cecil Taylor, Don Cherry, Gary Peacock, Tony Oxley i Jan Garbarek.
Był jednym z nielicznych muzyków ze Wschodniej Europy zaproszonych do koncertów i nagrań dla słynnej wytwórni płytowej ECM Records.
Tomasz Stańko koncertował niemal na całym świecie, występował i nagrywał m.in. z Cecilem Taylorem, Janem Garbarkiem, Peterem Warrenem, Stu Martinem, Donem Cherrym, Garym Peacockiem, Davem Hollandem, Dino Saluzzim, Adamem Makowiczem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Michałem Urbaniakiem.
Jako pierwszy polski artysta został uhonorowany Europejską Nagrodą Jazzową w 2003 r. Artysta angażował się w akcje promujące muzykę jazzową. Był organizatorem i dyrektorem festiwalu "Jesień Jazzowa" w Bielsku-Białej.
Tomasz Stańko nagrał około czterdziestu albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, wśród których znalazły się "Pożegnanie z Marią" (reż. Filip Zylber), "Reich" (Władysław Pasikowski), "Egzekutor" (Filip Zylber) oraz spektakli teatralnych: "Balladyna", "Nienasycenie", "Wyzwolenie".
Stańko współpracował także z młodymi, polskimi muzykami jazzowymi, m.in. Marcinem Maseckim i zespołem Simple Acoustic Trio.
Za swoją działalność artystyczną Stańko został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także wyróżnieniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego za całokształt pracy twórczej. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm