„Moniuszko dawniej i teraz“ pod takim tytułem w niedzielę w podwileńskich miejscowościach Zatrocze i Soleczniki odbyły się koncerty w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
Wystąpili artyści z Polski: Anna Budzyńska (sopran), Laura Kluwak-Sobolewska (fortepian) oraz kwartet puzonowy TrombQuartet. Utwory Moniuszki - jego pieśni i arie operowe na sopran - zostały wykonane w oryginale, z akompaniamentem fortepianowym oraz w nowoczesnych aranżacjach na kwartet puzonowy i głos. Aranżancje przygotowała polska kompozytorka młodego pokolenia Ewa Fabiańska-Jelińska.
„Te dwa wydarzenia są elementem całorocznego programu poświęconego Stanisławowi Moniuszce na Litwie” - powiedział PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, będącego organizatorem koncertów.
Instytut we współpracy z polskimi i litewskimi partnerami zorganizował już kilkanaście wydarzeń dotyczących kompozytora nierozerwalnie związanego z Wilnem i jego twórczości. Tym razem miały one miejsce w Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu oraz Pałacu Wagnerów - szkole muzycznej - w Solecznikach.
„Warto przypomnieć, że to w Wilnie w grudniu 2017 roku odbyło się jedno z pierwszych wydarzeń z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki - wystawienie wileńskiej wersji +Halki+ przez Capellę Cracoviensis” - podkreśla Łapczyński.
Zakończenie Roku Moniuszki w Wilnie odbędzie się na początku grudnia. „Planujemy muzyczną niespodziankę. W Wilnie ponownie zagości +Halka+, tym razem w wykonaniu artystów z Warszawskiej Opery Kameralnej” - powiedział Łapczyński.
Wilno w życiu Stanisława Moniuszki zajmowało szczególne miejsce. Tu kompozytor spędził 18 lat. W Wilnie poznał swoją żonę Aleksandrę Muellerównę, pracował i tworzył w kościele św. Janów jako organista, udzielał lekcji muzyki, był dyrygentem w teatrze Wileńskim. W Wilnie skomponował wiele utworów, w tym ponad 300 pieśni, słynne cztery „Litanie Ostrobramskie”, wydał „Śpiewniki domowe”. W Wilnie 16 lutego 1854 roku w gmachu ratusza odbyła się też teatralna premiera „Halki”.
Uwzględniając więzi kompozytora z dzisiejszą litewską stolicą, decyzją Rady Samorządu miasta Wilna ten rok przebiega tu pod hasłem Moniuszki.
Władze Wilna przygotowały m.in. wycieczki wileńskimi śladami kompozytora. Odbywały się one przez cały okres wakacyjny, a ostatnia miała miejsce w sobotę. Uczestnicy wycieczek dowiedzieli się, gdzie mieszkał, pracował i tworzył kompozytor, poznali atmosferę miasta z czasów Moniuszki.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ klm/ kar/