Ponad 50 młodych artystów bierze udział w trwającym od soboty w Poznaniu XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna. Organizatorzy konkursu podkreślają, że jest on jednym z wiodących w Polsce i liczących się w Europie konkursów skrzypcowych.
Pierwszy konkurs, jeszcze w edycji ogólnopolskiej, odbył się w roku 2000. Od roku 2004 rywalizacje przemianowane zostały na międzynarodowe.
Konkurs składa się z dwóch etapów. W I etapie uczestnicy wykonują jedną z Fantazji Georga Philippa Telemanna na skrzypce solo oraz utwór dowolny, natomiast etap II przewiduje wykonanie I lub II i III części dowolnego koncertu skrzypcowego.
Uczestnikami tegorocznej edycji konkursu mogli w tym roku zostać skrzypkowie urodzeni po 31 grudnia 2000 roku.
Organizatorka konkursu Ewa Jarmołowicz-Nowikow poinformowała PAP, że do tegorocznej edycji konkursu zgłoszenia przysłało 51 kandydatów, w tym skrzypkowie z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Węgier, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Belgii, Danii, a także Turcji i Japonii.
„Konkursy budują kulturalny i muzyczny wizerunek Poznania i Wielkopolski i doskonale promują nasze tradycje wiolinistyczne w kraju i za granicą. Uzupełniają ofertę konkursów skrzypcowych, w której brakuje międzynarodowej imprezy przeznaczonej dla młodzieży. Konkursy mają charakter edukacyjny i wychowawczy, integrują młodzież muzyczną Polski, Europy i innych kontynentów, uczą uczestnictwa w kulturze” – wskazała Jarmołowicz-Nowikow.
Przewodniczącym jury XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna – podobnie jak poprzednich edycji - będzie prof. Michał Grabarczyk z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
„Sukcesem organizatorów jest pozyskanie jurorów o międzynarodowej sławie – wybitnych pedagogów i solistów: Eszter Perényi, profesor Akademii Muzycznej w Budapeszcie – jednej z największych skrzypaczek węgierskich, Františka Novotnego – wybitnego, koncertującego na całym świecie czeskiego skrzypka, profesora Akademii Muzycznej w Brnie, profesor Tatiany Liberovej z Sankt Petersburga jurora wielu międzynarodowych konkursów, profesora Jurgisa Dvarionasa znakomitej postaci kultury litewskiej, profesora Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie i Tomasza Tomaszewskiego koncertmistrza Deutsche Oper w Berlinie i profesora Universität der Künste w Berlinie” – podkreśliła Jarmołowicz-Nowikow.
Jak dodała, w skład jury wchodzą również profesorowie: Bartosz Bryła i Karina Gidaszewska z Poznania, Antoni Cofalik z Krakowa i Sławomir Jarmołowicz - pomysłodawca konkursu.
Rozpoczęte w sobotę zmagania konkursowe potrwają do 1 kwietnia. Ich zwieńczeniem będzie koncert laureatów w sali koncertowej Szkół Muzycznych przy ul. Solnej. Na przesłuchania I i II etapu oraz koncert laureatów wstęp jest wolny.
Organizatorem Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Georga Philippa Telemanna jest Stowarzyszenie Konkursów Skrzypcowych im. Georga Philippa Telemanna i Agencja Artystyczna Jarmołowicz. Partnerami konkursu są Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego i Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza.
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mmu/