Polski kontratenor Jakub Józef Orliński wystąpił we wtorek w Konserwatorium Moskiewskim z drugim koncertem w Rosji, po niedzielnym występie w Petersburgu. Koncert złożony z arii barokowych i polskiej muzyki współczesnej publiczność przyjęła owacjami.
Orliński, który wystąpił przy akompaniamencie pianisty Michała Biela, w pierwszej części koncertu wykonał utwory Georga Friedricha Haendla i Henry'ego Purcella. Część drugą otworzyła i zamknęła również muzyka barokowa, ale w większości wypełniły ją utwory Tadeusza Bairda ("4 Sonety miłosne do słów Williama Szekspira").
Moskiewska publiczność, która miała okazję usłyszeć polskiego śpiewaka przed kilku laty, i tym razem przyjęła go bardzo ciepło, reagując żywiołowo w trakcie koncertu i przez kolejne 20 minut w trakcie bisów. Orliński po pierwszej arii podkreślił, zwracając się do słuchaczy po angielsku, że jest szczęśliwy, że występuje w Rosji w kolejnej legendarnej sali koncertowej. Sala Wielka Konserwatorium Moskiewskiego była całkowicie zapełniona w ramach dozwolonych limitów (50 proc. zajętych miejsc na sali); znaczną część publiczności stanowiła młodzież.
Jeden z najważniejszych rosyjskich dzienników, "Kommiersant" w recenzji z niedzielnego koncertu w Petersburgu nazwał Orlińskiego "muzykiem i osobowością", chwaląc go za autentyczność i precyzję śpiewu. Pianistę Michała Biela, który akompaniuje Orlińskiemu, „Kommiersant” ocenił jako muzyka o „wielkim i rozwiniętym mistrzostwie”.
Koncerty odbyły się przy wsparciu Instytutu Polskiego w Moskwie.
Jakub Józef Orliński studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i na Juilliard School of Music w Nowym Jorku (studia podyplomowe). W 2019 roku został uhonorowany tytułem Młodego Artysty Roku brytyjskiego magazynu „Gramophone”; w 2020 r. został laureatem Paszportu „Polityki”, w kategorii muzyka poważna za rok 2019, za „niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej, piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę wobec muzyki”. W 2021 roku został laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród w branży operowej - International Opera Awards (za rok 2020), nazywanej operowym Oscarem, za album "Facce d'Amore" – drugi album w jego karierze solowej, poświęcony barokowej muzyce świeckiej.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ akl/