Epoka nowożytna

15.12.2017

„Kościuszko. Cena wolności” - graficzna opowieść o Tadeuszu Kościuszce

Komiks „Kościuszko. Cena wolności” Komiks „Kościuszko. Cena wolności”

„Kościuszko. Cena wolności” – to tytuł komiksu, który z okazji Roku Tadeusza Kościuszki wydał Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie. Autorem graficznej opowieści o Naczelniku jest krakowski malarz i rysownik Tomasz Bereźnicki.

„Wierzę, że aby zaciekawić odbiorcę, należy iść nieudeptaną ścieżką i puścić snop światła tam, gdzie do tej pory było ciemno” – powiedział autor komiksu, który nazwał go „dłuższą rockową piosenką o Naczelniku i o upadku Rzeczypospolitej”.

„Trochę skomponowana, ale też improwizowana, myślę, że z korzyścią dla dzieła. Tak właśnie widzę opowiadanie o naszej historii odbiorcom młodym i tym nieco starszym” – wyjaśnił Bereźnicki.

„Liczymy, że dzięki atrakcyjnej, graficznej formie, zainteresujemy odbiorców w każdym wieku, także młodzież, a nawet tych, którzy z własnej inicjatywy nie sięgnęliby po publikację historyczną” – powiedział cytowany w materiałach prasowych dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie Leszek Cierpiałowski.

„Rok Kościuszki jest bardzo dobrą okazją, aby przypomnieć postać i dokonania naszego wielkiego bohatera” – dodał.

Komiks ma także wersję angielską, która - jak podkreślił Cierpiałowski - ma zwrócić uwagę świata na walkę Kościuszki o wolność nie tylko Polski, ale również Stanów Zjednoczonych. A w Australii zaś ma pomóc przekonać Aborygenów do zachowania nazwy Góry Kościuszki (część Aborygenów domaga się zmiany nazwy góry; chcieliby by była związana z językiem i kulturą rdzennych mieszkańców Australii - PAP).

Komiks jest opowieścią o życiu Tadeusza Kościuszki na tle wydarzeń historycznych czasów, w których żył. Ukazuje nie tylko bohatera, ale także zwykłego człowieka: zakochującego się, wielbiciela kawy, więźnia czy uczestnika morskich przygód.

Publikację można kupić w siedzibie wydawcy na kopcu Kościuszki w Krakowie. Połowa nakładu trafi zaś do bibliotek, szkół im. Tadeusza Kościuszki, organizacji kościuszkowskich w Polsce i na świecie.

„Kościuszko. Cena wolności” to drugie tego typu wydawnictwo. Pierwszy komiks „Kościuszko w Krakowie. 1794” został wydany w 2014 r.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

edytor: Paweł Tomczyk

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL