„Kościuszko. Cena wolności” – to tytuł komiksu, który z okazji Roku Tadeusza Kościuszki wydał Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie. Autorem graficznej opowieści o Naczelniku jest krakowski malarz i rysownik Tomasz Bereźnicki.
„Wierzę, że aby zaciekawić odbiorcę, należy iść nieudeptaną ścieżką i puścić snop światła tam, gdzie do tej pory było ciemno” – powiedział autor komiksu, który nazwał go „dłuższą rockową piosenką o Naczelniku i o upadku Rzeczypospolitej”.
„Trochę skomponowana, ale też improwizowana, myślę, że z korzyścią dla dzieła. Tak właśnie widzę opowiadanie o naszej historii odbiorcom młodym i tym nieco starszym” – wyjaśnił Bereźnicki.
„Liczymy, że dzięki atrakcyjnej, graficznej formie, zainteresujemy odbiorców w każdym wieku, także młodzież, a nawet tych, którzy z własnej inicjatywy nie sięgnęliby po publikację historyczną” – powiedział cytowany w materiałach prasowych dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie Leszek Cierpiałowski.
„Rok Kościuszki jest bardzo dobrą okazją, aby przypomnieć postać i dokonania naszego wielkiego bohatera” – dodał.
Komiks ma także wersję angielską, która - jak podkreślił Cierpiałowski - ma zwrócić uwagę świata na walkę Kościuszki o wolność nie tylko Polski, ale również Stanów Zjednoczonych. A w Australii zaś ma pomóc przekonać Aborygenów do zachowania nazwy Góry Kościuszki (część Aborygenów domaga się zmiany nazwy góry; chcieliby by była związana z językiem i kulturą rdzennych mieszkańców Australii - PAP).
Komiks jest opowieścią o życiu Tadeusza Kościuszki na tle wydarzeń historycznych czasów, w których żył. Ukazuje nie tylko bohatera, ale także zwykłego człowieka: zakochującego się, wielbiciela kawy, więźnia czy uczestnika morskich przygód.
Publikację można kupić w siedzibie wydawcy na kopcu Kościuszki w Krakowie. Połowa nakładu trafi zaś do bibliotek, szkół im. Tadeusza Kościuszki, organizacji kościuszkowskich w Polsce i na świecie.
„Kościuszko. Cena wolności” to drugie tego typu wydawnictwo. Pierwszy komiks „Kościuszko w Krakowie. 1794” został wydany w 2014 r.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
edytor: Paweł Tomczyk
bko/ pat/