162 szopki biorą udział w tegorocznym 74. Konkursie Szopek Krakowskich. W czwartek szopkarze prezentowali swoje prace na Rynku Głównym. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę w Pałacu Krzysztofory.
To właśnie do tego budynku szopkarze, po barwnym korowodzie na Rynku i publicznym pokazie prac, przenieśli swoje konstrukcje. Pałac Krzysztofory jest też tym miejscem, w którym od poniedziałku do 26 lutego będzie można oglądać szopki na wystawie pokonkursowej.
Jak poinformowało PAP Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK), które ma siedzibę w Pałacu Krzysztofory, w tym roku pokonkursowa ekspozycja będzie po raz pierwszy dostosowana dla osób niewidomych i słabowidzących.
W 74. Konkursie Szopek Krakowskich uczestniczyły osoby w różnym wieku, z różnych zakątków Polski. 42 szopki wybudowali dorośli, a 120 – dzieci i młodzież. W konkursie biorą udział także dwie szopki wykonane przez niewidomych i słabowidzących – szopki te powstały w wyniku specjalnych warsztatów zorganizowanych przez MHK.
Podczas czwartkowej prezentacji na Rynku krakowianie i turyści mogli zobaczyć szopki różnej wielkości, wykonane z rozmaitych materiałów. Przeważały prace z tradycyjnymi motywami – elementami architektury Krakowa, świętą rodziną, trzema królami, gwiazdą betlejemską, pasterzami.
Wiele konstrukcji miało złote, błyszczące elementy. Na szczytach znacznej części wież, wieńczących budowle, powiewały flagi lub godła Polski. Nie zabrakło szopek przypominających o ŚDM 2016 – np. w jednej z prac, obok żłobka Jezusa, znalazł się napis „ŚDM Kraków 2016”.
Dla wielu osób udział w konkursie jest tradycją. Maciej Moszew uczestniczy w przeglądzie po raz 56. „Nigdy się mi to nie znudzi. Szopki są moją pasją i zamierzam je robić tak długo, jak tylko zdołam” – powiedział PAP Moszew.
Do rywalizacji przystępują też zorganizowane grupy szkolne. Aż 11 szopek zgłosiły do udziału w tej edycji uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum Zespołu Szkół Społecznych nr 3 w Krakowie.
„Chcieliśmy tradycję krakowską przenieść do szkoły, ponieważ nasza szkoła jest w Czyżynach, więc troszkę dalej od Rynku. Dzieci i młodzież pracują nad szopkami na lekcjach plastyki i techniki. To dla nich fajna zabawa, bo poznają architekturę Krakowa, rozwijają swoją kreatywność, same od początku do końca projektują i tworzą szopki” – powiedziała PAP opiekunka grup z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 w Krakowie Agnieszka Kwiatkowska.
Konkurs Szopek organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r. Przez lata zmieniała się forma, dekoracje oraz materiały używane do budowy szopek.
Prace przygotowane specjalnie na konkurs to głównie tzw. szopki krakowskie - bogato zdobione, nawiązujące do architektury Krakowa. Konkurs krakowskich szopek odbywa się zawsze w pierwszy czwartek grudnia, gdy szopkarze przynoszą swoje dzieła przed pomnik Mickiewicza na Rynku Głównym. Po prezentacji przenoszą je do Muzeum Historycznego, aby ocenili je jurorzy. (PAP)
bko/ agz/