Krzysztof Jasiński, twórca Teatru STU, otrzymał w sobotę Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Jury nagrodziło artystę za tryptyk „Wędrowanie”, stworzony na podstawie dramatów Wyspiańskiego: „Wesele”, „Wyzwolenie” i „Akropolis”.
Nagroda Wyspiańskiego, ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa, przyznawana jest od 2012 r. za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru.
„Kapituła doceniła fakt, że reżyser, bazując na oryginalnym tekście dokonał wyboru tego, co ponadczasowe, tworząc nową współczesną propozycję odczytania dramatów Stanisława Wyspiańskiego” – przeczytał w uzasadnieniu przewodniczący kapituły nagrody prof. Jacek Popiel.
Krzysztof Jasiński jest założycielem i dyrektorem Teatru STU, który obchodzi w tym roku 50-lecie działalności. Nagrodę artysta odebrał na deskach sceny, którą stworzył.
„Zawsze nosiłem i noszę w sercu Stanisława Wyspiańskiego, jego twórczość. Tak wiele się dzieje w teatralnym Krakowie, tak wiele dobrego, ten teatr zatacza coraz szersze kręgi, są bardzo dobre przedstawienia” – mówił laureat.
Jak ocenił, tryptyk „Wędrowanie” jest „wybrykiem natury w teatrze polskim”. "+Akropolis+ to jest sztuka, której prawie się nie gra. +Wyzwolenie+ jest jedną z najtrudniejszych sztuk w naszym repertuarze. +Wesele+ jest częściej wystawiane. Ale, żeby wszystko razem pokazać, to nie byłoby możliwe bez sponsorów” – zaznaczył dyrektor STU.
„Moje pokolenie wychowało się na sztukach reżyserowanych przez Jasińskiego, począwszy od +Spadania+, +Exodusu+ (…) lub +Szalona lokomotywa+ - to wszystko to, co nas kształtowało” – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Krzysztof Jasiński urodził się w 1943 r. Ukończył aktorstwo w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Jest reżyserem i aktorem. Zrealizował wiele widowisk plenerowych, m.in. „Halkę” na Skałkach Twardowskiego i „Harfę Papuszy” na Błoniach w Krakowie.
Wręczenie nagrody otworzyło 10. jubileuszową Noc Teatrów w Krakowie. Elementem inauguracji był również spektakl „Wędrowanie”. W obsadzie przedstawienia są m.in. Beata Rybotycka i Jerzy Trela.
W jubileuszowej Nocy Teatrów w Krakowie bierze udział 12 teatrów instytucjonalnych oraz ponad 20 teatrów i grup nieinstytucjonalnych. Zaplanowano blisko 70 przedsięwzięć kulturalnych, w tym pięć przedstawień plenerowych dla dorosłych, dzieci i młodzieży.
Wydarzenie obejmuje także zwiedzanie niedostępnych na co dzień dla widzów teatralnych zakamarków – będzie można poznać tajemnice Teatru im. J. Słowackiego, Teatru Groteska i Krakowskiego Teatru Variete. (PAP)
bko/ mag/