Historię pewnego pechowca – bezrobotnego prawnika i porzuconego męża przybliża francuska komedia bulwarowa „Najdroższy”. Spektakl, zrealizowany przez kolumbijskiego reżysera Giovanny'ego Castellanosa, będzie można od środy oglądać w Teatrze Bagatela w Krakowie.
Gala premierowa odbędzie się 6 listopada.
Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Francisa Vebera - francuskiego reżysera, scenarzysty i producenta filmowego, specjalizującego się w scenariuszach i sztukach komediowych.
Veber w Polsce znany jest głównie z filmów: "Tajemniczy blondyn w czarnym bucie" (1972), "Pechowiec" (1981), "Kolacja dla palantów" (1998 - Cezar za scenariusz, nominacja za reżyserię), "Plotka" (2001), "Czyja to kochanka?" (2006). W środowisku teatralnym Veber zasłynął z popularnej w Polsce sztuki - "Kolacja dla głupca". Przedstawienie grane jest w wielu teatrach od lat.
Giovanny Castellanos zrealizował spektakl bazując na przekładzie Barbary Grzegorzewskiej; ta tłumaczka przełożyła także książki z serii „Mikołajek”. „Tekst +Najdroższego+ jest naprawdę ciekawie napisany, pokazuje różne procesy psychologiczne. Spektakl powstał zgodnie z moimi wyobrażeniami, moja interpretacja na pewno różni się od wizji innych reżyserów. Ale ogólna struktura oryginału pozostała” – powiedział na konferencji prasowej we wtorek reżyser.
Podkreślił, że praca nad spektaklem była dla niego przyjemnością i „spotkaniem z kolegami ze szkolnej ławy”, z którymi studiował. Aktorzy z kolei określili pracę z Castellanosem jako „spokojną” i „bez presji”.
W głównej roli Francoisa Pignona występują naprzemiennie Dariusz Starczewski i Marcel Wiercichowski. W obsadzie są również Urszula Grabowska, Magdalena Walach, Kaja Walden, Przemysław Branny, Marcin Kobierski i Sławomir Sośnierz.
Giovanny Castellanos Cabarique urodził się w 1980 r. w Kolumbii. Ukończył Wydział Reżyserii w krakowskiej PWST. Asystował w pracy Andrzejowi Wajdzie, Krystianowi Lupie, Mikołajowi Grabowskiemu. Wystawiał spektakle i performanse w Kolumbii, USA, Hiszpanii i Niemczech.
W Polsce wyreżyserował m.in. „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka, „O miłości i innych demonach” wg Gabriela Garcii Marqueza. W 2006 r. związał się z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Współpracuje z Fundacją Starego Teatru w Krakowie oraz z krakowskim Stowarzyszeniem Teatralnym Łaźnia.(PAP)
bko/ mow/