Kultura i sztuka po 1989 roku

18.11.2018

Kraków: projekcja opery „Król Ubu” K. Pendereckiego w 85. urodziny kompozytora

Krzysztof Penderecki. Fot. PAP/T. Żmijewski Krzysztof Penderecki. Fot. PAP/T. Żmijewski

W przeddzień 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego, czyli 22 listopada, Opera Krakowska pokaże filmową projekcję opery „Król Ubu” z muzyką skomponowaną przez mistrza. Przedstawienie wyreżyserował Krzysztof Nazar - zarejestrowane zostało w 1993 r. podczas krakowskiej premiery.

Wśród solistów widzowie zobaczą Pawła Wundera (Ubu), Witę Nikołajenko (Ubica) i Andrzeja Bieguna (Król Wacław). Śpiewakom towarzyszy balet, chór i orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Ewy Michnik.

„Ubu Król” Krzysztofa Pendereckiego to opera komiczna (buffa) w dwóch aktach. Powstała na podstawie sztuki Alfreda Jarry’ego „Król Ubu”. Penderecki skomponował muzykę do opery i - wraz z Jerzym Jarockim - napisał libretto.

Sztuka swoją premierę miała podczas Festiwalu Operowego w Monachium w 1991 r. Jak napisał muzykolog Ludwik Erhardt w książce programowej towarzyszącej krakowskiej premierze: „wyzwolony z presji wielkich tematów kompozytor bawi się pozwalając sobie na kpinę i ironię w muzycznym kreowaniu postaci, stosując cały katalog muzycznych efektów komicznych i ukazując w krzywym zwierciadle coraz to inne konwencje muzyczne”.

Erhardt dodał, że „interpretacja muzyczna sztuki Jarry’ego dokonana przez Pendereckiego, wydobywa na pierwszy plan komiczny charakter i groteskowe rysy postaci”.

Tytułowy bohater, król Ubu, to tyran, który grabiąc i mordując zaspokaja swoje ego związane z władzą i bogactwem. Jednak w chwili zagrożenia ukazuje swoją tchórzliwość i słabość. Ubu uchodzi za postać uniwersalną, archetypiczną.

Z okazji 85. urodzin mistrza, które przypadną 23 listopada, miasto Kraków wraz z instytucjami kultury, organizuje różnorodne wydarzenia, przede wszystkim muzyczne, upamiętniające kompozytora.

W maju ku czci mistrza w Centrum Kongresowym ICE odbył się koncert „Penderecki2Cinema”, a największej sali tego centrum nadano imię Pendereckiego. Twórczość kompozytora przypominano m.in. podczas festiwalu Sacrum Profanum.

24 listopada w Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbędzie się gala urodzinowa kompozytora "Wiedeń i Berlin Pendereckiemu w Krakowie". Wystąpią Sinfonietta Cracovia oraz koncertmistrz Filharmonii Wiedeńskiej Rainer Honecki i altowiolista Amihai Grosz z Filharmonii Berlińskiej. W programie znajdą się kompozycje jubilata, m.in. koncerty fletowy oraz klarnetowy, poetycka sinfonietta nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika", fragmenty opery "Król Ubu".

Bezpłatne wejściówki na pokaz „Króla Ubu” są dostępne w Operze od soboty.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL