Kultura i sztuka po 1989 roku

05.03.2019 aktualizacja 07.03.2019

„Zmowa milczenia” w Teatrze Ludowym w Krakowie

Aktorka Teatru Ludowego w Krakowie, Maja Pankiewicz – sesja zdjęciowa do spektaklu „Zmowa milczenia”. Źródło: Teatr Ludowy Aktorka Teatru Ludowego w Krakowie, Maja Pankiewicz – sesja zdjęciowa do spektaklu „Zmowa milczenia”. Źródło: Teatr Ludowy

Teksty dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, fragmenty Biblii, a i książki Timothy Snydera „O tyranii” posłużyły do stworzenia scenariusza spektaklu „Zmowa milczenia”, którego premiera odbędzie się w piątek, w Dzień Kobiet, w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Premiera przedstawienia nie bez powodu została zaplanowana na Dzień Kobiet – to kobiety są jego głównymi bohaterkami. "Tragedią kobiet w tym świecie jest to, że one same nawzajem przygotowują sobie ten świat takim, a nie innym" – powiedział w środę dziennikarzom reżyser Marcin Liber. Jak dodał, tytuł "Zmowa milczenia" wskazuje m.in. na to, że w spektaklu będzie więcej muzyki niż słów.

Reżyser podkreślił też, że mimo że w spektaklu "dominują" kobiety, to chciałby, aby ukazana przez niego opowieść była uniwersalna, żeby płynął z niej wniosek, że „trzeba być gotowym na najgorsze”.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawienie ma charakter "autorski", ale składa się z "cytatów kulturowych". Twórcy wykorzystują teksty Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, fragmenty Biblii, a i książki Timothy Snydera "O tyranii".

Na scenie zobaczymy Maję Pankiewicz, Katarzynę Tlałkę, Patrycję Durską, Annę Pijanowską, Małgorzatę Kochan, Roksanę Lewak oraz Piotra Pilitowskiego i Piotra Franasowicza.

"Myślę, że spektakl da do myślenia; że po obejrzeniu kobiety poczują się mocniejsze (…). Mówimy o tym, że są kobiety, które zrobią wszystko, żeby kobiety miały głos i prawa" - mówiła dziennikarzom Katarzyna Tlałka, odtwórczyni Pani. Jak wyjaśniła, Pani jest w przedstawieniu "tą złą". "Jej złość jest konsekwencją tego, że świat który wymyśliła z mężem, okazuje się utopią. Mieliśmy plany piękne, ale w spektaklu zawarta jest przestroga, aby czegoś takiego (życia małżeństwa ukazanego w przedstawieniu - PAP) sobie nie zafundować" – powiedziała.

„Zmowa milczenia” jest 372. premierą Teatru Ludowego w Nowej Hucie w Krakowie.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL