Utwory klasyków polskiej literatury, takich jak Leśmian, Brzechwa, Tuwim i Gałczyński w wykonaniu ludzi kultury i sztuki, m.in. Anny Seniuk, Jana Peszka, Andrzeja Mleczki i Roberta Makłowicza, znalazły się na udostępnionej publiczności płycie „75 wierszy na 75-lecie Teatru Groteska”.
Premierowe wydanie płyty odbyło się w piątek, a od teraz można odbierać ją przez całe wakacje w siedzibie Teatru Groteska. Jej wydanie to zwieńczenie obchodów 75-lecia istnienia tej instytucji.
"Płyta została przygotowana na jubileusz sprzed dwóch lat, ale pandemia spowodowała, że rok jubileuszowy trwał dwa lata. Znaleźliśmy wreszcie dobry moment, żeby dokonać oficjalnej prezentacji tej płyty, będącej wyjątkowym dziełem sztuki aktorskiej i poetyckiej, na której znalazły się najpiękniejsze wiersze dla dzieci polskich autorów, prezentowane przez wspaniałych artystów" - powiedział dyrektor "Groteski" Adolf Weltschek, podczas piątkowego spotkania z mediami.
Jak podkreślił, celem przedsięwzięcia jest zachęcanie dzieci do czytania poezji, przedstawianie jej w ciekawym dla nich wydaniu i pokazywanie, że kontakt z nią można mieć nawet na wakacjach. Przyznał, że pomysł na tę publikację zrodził się z przekonania, iż "następuje erozja tego, co nazywa się wiedzą i znajomością literatury dla dzieci oraz że nawyk czytania niestety się oddala, co jest rzeczą niezwykle niepokojącą". "Mimo że żyjemy wśród obrazków, to dalej myślimy w języku, a poezja jest narzędziem, które to myślenie doskonale rozwija. Jeśli będziemy mieli bogate słownictwo i dobrze opanowany język, to będziemy dobrze myśleć" - ocenił Weltschek. Jego zdaniem należy zatem "uzbroić się w umiejętność sprawnego i jak najszerszego posługiwania się językiem". "Jest to niezbędne, żebyśmy mogli funkcjonować w świecie, który nas otacza w sposób najefektywniejszy" - dodał dyrektor.
Wśród gości, których głosy usłyszmy na płycie - obok aktorów zespołu "Groteski" - znalazła się m.in. Agnieszka Holland i jej interpretacja "Pawła i Gawła" Aleksandra Fredry oraz Jerzy Stuhr i jego "Stefek Burczymucha" Marii Konopnickiej. Anna Seniuk opowie z kolei o "Chorym kotku" Stanisława Jachowicza, dzięki Piotrowi Cyrwusowi przypomnimy sobie lub dopiero poznamy opowieść o przygodach najsłynniejszej kaczki, czyli "Kaczki Dziwaczki" Jana Brzechwy, a historię "Szewczyka" Bolesława Leśmiana przytoczy Anna Polony. W przedsięwzięciu udział wzięli też inni ludzie teatru i kultury, m.in. Maja Komorowska, Katarzyna Warnke, Jan Nowicki, Marian Dziędziel, Jan Peszek, Andrzej Mleczko, Leszek Piskorz, Robert Makłowicz, Jerzy Fedorowicz i Andrzej Grabowski.(PAP)
nak/ dki/