Reżyser, scenarzysta i producent Krzysztof Zanussi świętował w piątek na Jasnej Górze w Częstochowie swoje 80. urodziny, przypadające 17 czerwca.
Reżyser wraz z małżonką Elżbietą uczestniczył we mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. "To wielki zaszczyt i wielka radość. Ta rocznica jest oczywiście sama w sobie smutna, bo każda rocznica jest znakiem przemijania, a przemijanie jest tą smutną stroną naszej egzystencji. Ale że to jest na Jasnej Górze, to dużo nadziei z tego wynika" - powiedział reżyser w wywiadzie dla jasnogórskich mediów. Dodał, że otrzymał już wszystko, co najlepsze, teraz prosi o to, by "ta chwila trwała jak najdłużej".
Krzysztof Zanussi wielokrotnie odwiedzał sanktuarium jasnogórskie. "To miejsce wykraczające poza swoją ziemską realność. To nie jest takie miejsce powszednie dla mnie, tylko niezwykle odświętne" - wyznał.
Paulin i filmoznawca o. dr Michał Legan - organizator jubileuszu reżysera - przypomniał, że Krzysztof Zanussi intelektualnie i artystycznie służy kulturze chrześcijańskiej od wielu lat. Wyjaśniając motywy świętowania urodzin Krzysztofa Zanussiego na Jasnej Górze o. Legan wskazał, że sanktuarium najdobitniej łączy wiarę i kulturę. "To na Jasnej Górze widać na każdym kroku. I gdy nastąpiły 80. urodziny pana profesora, stało się bardzo ważne, żeby uczcić jego dokonania, jego osobę. Jest uznanym, międzynarodowym twórcą, którego filmy zawsze poruszały najważniejsze tematy etyczne, tematy wiary. Był przez cztery kadencje - co jest wielką rzadkością - konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury" - powiedział o. Legan.
Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 r. w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej Filmówki. Rok wcześniej, w 1965 r. nakręcił etiudę szkolną "Śmierć prowincjała", za którą otrzymał kilka nagród, m.in. na festiwalach w Wenecji, Mannheim i Moskwie.
W 1972 r. nakręcił "Iluminację", której przyznano główną nagrodę na festiwalu w Locarno. W 1975 roku był nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za "Bilans kwartalny". Rok później zrealizował "Barwy ochronne" (1976 r.) ze Zbigniewem Zapasiewiczem, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju. Za późniejszą "Spiralę" (1978 r.) Zanussi otrzymał Nagrodę Jury Ekumenicznego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
W 1980 r. otrzymał tę samą nagrodę w Cannes za film "Constans". W tym samym roku reżyser zrealizował "Kontrakt", który przyniósł mu Nagrodę Katolickiego Biura Filmowego (OCIC) i Nagrodę Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
Jego kolejne ważne filmy to "Cwał" (1995 r.) z Mają Komorowską, "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" ze Zbigniewem Zapasiewiczem (2000 r.) oraz "Persona non grata" (2005), w którym obok Zapasiewicza wystąpili Jerzy Stuhr oraz Andrzej Chyra.
Jego ostatni film to "Eter" z 2018 r., w którym zobaczyć można m.in. Jacka Poniedziałka i Andrzeja Chyrę.
Od 1980 r. Krzysztof Zanussi był kierownikiem artystycznym Studia Filmowego "Tor", a następnie jego dyrektorem. W latach 1971–1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 1987 roku członkiem Komitetu Kinematografii. Jest autorem książek, m.in. sześciu tomów „Scenariuszy filmowych”, wykładał na wielu uczelniach, w tym PWSTiF w Łodzi i Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, National Film School w Wielkiej Brytanii, a także w Collegium Civitas w Warszawie i na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ mabo/