Książka „Kot Marian i odwiedzacze” Krzysztofa Zapotocznego została uhonorowana w ramach 30. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – podaje PAP Monika Sobota, wicedyrektor oświęcimskiej biblioteki miejskiej zwanej Galerią Książki, która organizuje wydarzenie.
Sobota powiedziała, że główny laur przyznało jury, złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dziecięcą. Swojego faworyta wybrali także czytelnicy. Zwycięzcy otrzymali statuetkę Koziołka Matołka.
Nagrodzona przez jurorów książka Krzysztofa Zapotocznego ukazała się nakładem wydawnictwa Dwukropek. "Świat widziany z perspektywy inteligentnego, acz złośliwego kota, wisielczy humor, wartkie dialogi, zaskakujące zwroty akcji, nietuzinkowi bohaterowie i zapowiedź epickiej przygody fantasty w rodzimych klimatach czynią z tej wciągającej powieści prawdziwy majstersztyk" – podało wydawnictwo.
"W plebiscycie czytelników największym uznaniem cieszyła się +Maciejka Gwizd+ Joanny M. Chmielewskiej, którą wydał Dwukropek. Książka ta została także wyróżniona przez jurorów" – powiedziała PAP Monika Sobota.
Jurorzy wyróżnili jeszcze "Annę na tropie tygrysa" Bartłomieja Świderskiego (Wydawnictwo Ezop).
Monika Sobota powiedziała, że wybór najlepszych książek dla najmłodszych czytelników poprzedziło wiele wydarzeń organizowanych przez bibliotekę. "Przez cały rok staraliśmy się sprawić, żeby zajęcia z książką były zaskakujące i nowoczesne, ale także zapadające w pamięć i inspirujące do dalszego kontaktu z literaturą. Mam nadzieję, że dzięki podejmowanym przez nas działaniom, przede wszystkim młodzi czytelnicy sięgną po książkę a dzięki czytaniu rozwiną swoją wyobraźnię" – oznajmiła.
Wicedyrektor poinformowała, że w tym roku zgłoszonych zostało 70 książek. Spośród nich jury wyłoniło dziesięć, a z tego grona wyselekcjonowana została najlepsza trójka, a potem zwycięzca.
Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.
W ubiegłym roku zwyciężyła książka "Już, już!" Katarzyny Wasilkowskiej wydawnictwa Literatura.
Oświęcimska "Galeria Książki" to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce.(PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ maak/