Książka „Kruche życie pancernika” Arlety Remiszewskiej została laureatką 31. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – podała w piątek PAP Monika Sobota, wicedyrektor oświęcimskiej biblioteki miejskiej, która organizuje wydarzenie.
Zwycięska książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Skrzat, porusza w przystępny sposób na przykładzie relacji w rodzinie istotne tematy życiowe, jak choroba, potrzeba empatii, czy samodzielnego myślenia.
Monika Sobota powiedziała, że główny laur przyznało jury pod przewodnictwem dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Składa się ono z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dziecięcą.
Swojego faworyta wybrali także młodzi czytelnicy. Nagrodę otrzymała Małgorzata Starosta za książkę „Godzina czarów" (Wydawnictwo Dwukropek). To opowieść o 11-letniej Ninie, która przeprowadza się wraz z rodziną do odziedziczonego po ciotce dworku kryjącego tajemnicę.
Zwycięzcy otrzymali statuetki Koziołka Matołka, które zostały wręczone podczas piątkowej gali w oświęcimskiej bibliotece.
Jury wyróżniło dwie książki: „Gniazdo wampirów” Justyny Drzewickiej (Dwukropek) oraz „Trzy krowy w niebieskich kajakach” Andrzeja Marka Grabowskiego (Adamada).
Sobota dodała, że do tegorocznego plebiscytu, któremu przyświecało motto: „Radość czytania”, zgłoszone zostały 94 książki. Celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. Szczególnie cenne są książki powstające w konwencji pisarstwa, którą stosował Kornel Makuszyński. Jego utwory bawiły, rozśmieszały, ale obecny w nich był morał.
Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 roku Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 roku przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska.
W ubiegłym roku zwyciężyła książka "Kot Marian i odwiedzacze” Krzysztofa Zapotocznego. W plebiscycie czytelników uznaniem cieszyła się „Maciejka Gwizd” Joanny M. Chmielewskiej. (PAP)
szf/ dki/